ХОЛИВУДСКИ BROMANCE: Се дружат од школските денови, а се тргнало од моментот кога Афлек на Дејмон „му го спасил животот“

10 октомври, 2021
Opera Snapshot_2021-10-10_052710_static.story.hr

Двете од нив се дефиниција за зборот „bromance“, па дури и кога зборуваме за две големи холивудски фаци, тогаш тој термин е уште посладок. Актерите Мет Дејмон и Бен Афлек се добри пријатели од детството, а Холивуд воопшто не ги раздели, туку токму спротивното.

Ben Affleck i Matt Damon

Тие пораснаа заедно во Кембриџ, Масачусетс, каде што почнаа да се дружат кога Мет имал десет години, а Бен осум години. Оттогаш, и двајцата станаа големи актерски sвезди, па дури и работеа заедно на неколку проекти. Сепак, најуспешен беше филмот „Good Will Hunting“, за кој заедно го напишаа сценариото, а потоа освоија Оскар во 1997 година. За да прослават, изнајмиле куќа на плажа, повикале 800 луѓе и направиле забава. „Тогаш останавме без пари, па моравме да изнајмиме стан“, рече Афлек во интервјуто, откривајќи дека имал цимери во неколку станови, па дури и во неколку градови.

Ben Affleck i Matt Damon
 Matt Damon i Ben Affleck - Profimedia

Во интервју за Entertainment Tonight во 2016 година, Дејмон зборуваше за неговото долгогодишно пријателство со Афлек. „Го познавам 35 години, пораснавме заедно. Бевме вљубени во истото – глума и снимање филмови. Се храневме едни со други со опсесија низ важните години што не споија засекогаш “, рече тој тогаш.

А приказната за почетокот на нивното пријателство е многу интересна.

 Matt Damon i Ben Affleck - Profimedia

„Беше снежен ден некаде во 1980 -тите години и децата од соседството се собраа на фудбалски натпревар со снег. Го забив голот на едно дете или што и да се случи, но беше нешто што го натера да се нафрли врз мене. Но, работата е што тој беше висок скоро два метри, додека јас тогаш имав само 160 см“, откри Дејмон во едно интервју и продолжи.

 Matt Damon i Ben Affleck

„Пред да почнам да мислам дека веќе сум на земја, а тој е над мене. „Ова ќе биде лошо“, е единственото нешто што ми дојде на ум. Тогаш малиот Бен Афлек со големина од 162 сантиметри истрча и го тргна другиот од мене и го ризикуваше својот живот за тоа. Тогаш сфатив дека ова е пријателот што сакам да го имам “, заврши актерот.

 Matt Damon i Ben Affleck - Profimedia
 Matt Damon i Ben Affleck
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris