Брак БЕЗ СЕКС: Да останете или да заминете? Еве како да го решите овој проблем!

17 март, 2021
brak bez sex

Како по правило, не е дисхармонијата во интимниот живот што ги дели и дели луѓето … Проблемот лежи во ова:

Еден од главните проблеми со кои се соочуваат многу парови е разликата во потребата за интимност. Сите ние сме различни и секоја личност има свои идеи за тоа колку често сексот треба да се практикува. За некои, нормалното темпо е еднаш неделно, но за други, еднаш дневно не е доволно.

Ова е нормално и луѓето кои се сакаат треба да постигнат хармонија по ова прашање. Другата работа е кога партнерот целосно избегнува интимност. Бракот без секс, како што го нарекуваат, се случува ако парот води љубов помалку од 10 пати годишно, тоа е веќе проблем. Во секој случај, еден од партнерите сигурно ќе биде незадоволен и ќе се постави природното прашање: ” Да останете или да заминете?”

Дали треба да се разведете ако нема интимни врски во бракот?

Ако барем една личност во врска е незадоволна од недостаток на секс, неминовно ќе дојде моментот кога размислуваат за развод. И едноставно не треба да брзате со ова, бидејќи сè не е изгубено: можете да направите неколку работи што можат да го спасат бракот. Првото нешто што треба да се разгледа е причината за недостаток на физичка блискост. Бидејќи постои голема разлика помеѓу ситуација кога некој од партнерите ќе се разболи, ќе стане инвалид или поради некоја друга причина не може да одржува интимна врска и кога тој едноставно не сака да води љубов.

Исто така, важен аспект на ова прашање: како е поврзан недостатокот на интимност со други проблеми меѓу вас. На крајот на краиштата, можете да се издржувате и да бидете разбирливи, или може да критикувате, презирате и да префрлите нешто во секоја прилика.

Во првиот случај, не постои закана за бракот, но во вториот, разводот е само прашање на време. Кое е решението? Пред да одлучите да раскинете, обидете се да работите заедно за да решите други проблеми во бракот (кои не се поврзани со секс), а потоа може да се покаже дека причината за несогласувањето не е недостатокот на секс. И врската ќе се подобри – ќе има позитивни промени во спалната соба.

Разводот треба да се изврши во следниве случаи:

  1. Вашиот партнер категорично одбива заедно да го решите проблемот.
  2. Проблемите во врската се толку сериозни што недостатокот на блискост е најмалиот проблем.
  3. Вашите преференции и интереси кога станува збор за сексот се толку различни што едноставно е невозможно да уживате во физичка интимност.

Како да се спаси бракот?

Ако го сакате вашиот партнер и ја цените вашата врска, тогаш секогаш ќе најдете начин да го решите проблемот со недостаток на физичка блискост. Но, треба да работите напорно за ова. Сепак, тука не станува збор само за интимност – ништо во животот не доаѓа толку лесно.

Факт е дека општеството, со помош на медиуми, филмови и книги, ни ја наметнува идејата дека интимноста е многу едноставна и природна. И ако се појават проблеми во спалната соба, тогаш нешто не е во ред со врската или бракот. Но, вистината е дека проблемите во интимната сфера во одреден момент од врската се јавуваат скоро кај сите парови. Ова е нормално и не треба да ве заплашува. И сигурно не треба веднаш да размислите за развод. Секогаш можете да зборувате за проблемите што се појавиле, да излезете со разумна алтернатива итн. Недостатокот на физичка блискост, како по правило, не значи дека љубовта исчезнува неповратно, а решението не е разводот. Факт е дека сексуалната привлечност има и свои фази на развој, особено кога луѓето живеат заедно долго време.

Нашите желби и преференции се менуваат со текот на годините и тоа е во ред. Патем, не само ова – целиот наш живот се менува. Ако сакате да останете во брак и да уживате во физичка блискост, бидете подготвени да работите на тоа. И на тоа треба да работат и двајцата партнери.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris