Имаше глас на ангел и срце на светец – одгледа 48 деца, живееше за да им помага на другите!

2 март, 2021
103867_esma-redzepova_ls

Пејачката Есма Реџепова почина во декември 2016 година на 73-годишна возраст и зад себе остави наследство како малку други! Родена е во Македонија во 1943 година, како петто од шест деца.

Нејзиниот татко изгуби нога во бомбардирањето во 1941 година, а Есма му помогна да заработи пристоен живот за семејството. Тој беше чистач на чевли, а малата Есма работеше дополнително, носеше млеко, чистеше станови …

“Детството ми беше многу тешко, но го користев како големо училиште. Всушност, како дете ја чувствував потешката страна на животот. Додека многумина растеа безгрижно, работев разни работи, носев млеко, чистев станови, чував куче на познат скопски д-р Ципушев. Го сакав киното, па со своите заштеди ќе купував билети. Се борев против предрасудите во општеството, секогаш морав да се докажам некому, и може да се види, се исплатеше, благодарна сум на Бога “, рече кралицата на ромската музика во една прилика.

Дека воопшто не и било лесно сведочи изјавата што таа ја даде во едно интервју.

Кога луѓето во семејството се сакаат, сиромаштијата не е тешка. Најтешко ми беше кога започнав прво одделение и кога сите ме нарекуваа „Циган“. Никој не сакаше да седи со мене на клупа. Тогаш првпат сфатив дека бев различна од другите деца и тоа ми беше најтешко “, рече Есма.

Esma Redžepova

Имаше само 10 години кога започна да пее, а на 13-годишна возраст победи на музички натпревар каде се запозна и со Стив Теодосијевски, познат хармоникаш и водач на оркестар. Тој побара дозвола од родителите на Есма да им се придружат и да настапат на турнеја. Со согласност на родителите, девојчето започнало професионално да свири музика и да настапува со оркестарот на многу места, а подоцна и на целата планета. Стево беше нејзин учител, пријател и соработник. Со текот на времето, љубовта се роди од пријателството, па Есма се омажи за Стево, кој беше 22 години постар. Тие немаа свои деца, но им помагаа на другите деца. Тие посвоија дури четириесет и седум момчиња, кои ги школуваа, главно се занимаваа со музика и настапија во нивниот оркестар „Теодосиевски“. Есма ги одгледа сите свои синови и се грижеше финансиски за нив. После голем број синови, таа посвои девојче.

Esma Redžepova
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris