КАКО БЕЛА ХАДИД СЕ НАЈДЕ НА СРЕДИНА НА ПОЛИТИЧКИ КОНФЛИКТ: И зошто сега сите ги мијат рацете од неа…

28 мај, 2021
250883_profimedia0609217492_ls

Таткото на сестрите Хадид е горд Палестинец, а таа љубов им ја пренесе на своите деца. Бела особено се истакнува, но сега тоа ја чинеше нејзиниот мир. Во Њујорк Тајмс беше објавен вознемирувачки оглас за неа, нејзината сестра и „снаата“.

Уредничкиот одбор на еден од највлијателните медиуми во светот ќе треба добро да ја објасни одлуката за објавување на оглас во неговото печатено издание, што сосема отворено повикува на линч на славните сестри Хадид и пејачката Дуа Липа. Силна платформа на Инстаграм која се занимава со светски модни теми, најчесто во смисла на повреда на авторските права на дизајнерите, остро го осуди и го повика Њујорк Тајмс за неговото грубо објавување. Diet Prada го спомена Њујорк Тајмс за, како што велат, вознемирувачки оглас што го објавиле на целата страница од нивното издание.

За што се работи?

Њујорк Тајмс објави оглас на целата страница, кој беше изнајмен од организацијата „World Values Network“. Тоа е организација, велат на нивната официјална веб-страница, која се бори за „ширење на универзалните еврејски вредности во политиката, културата и медиумите“. Нивната веб-страница во моментов повикува на одбрана на Израел од Дуа Липа и сестрите Хадид. Слична содржина е објавена на изнајмената страница на Њујорк Тајмс.

Рекламата во Њујорк Тајмс ги повикува Бела и Џиџи Хадид и Дуа Липа да го осудат Хамас, кој повикува на нов холокауст. Покрај тоа, заедно со фотографиите на девојките, беше објавен и цитат со кој се повикува Хамас да се бори против Евреите.

„Њујорк Тајмс, ова е премногу вознемирувачко. Овие жени не се лицето на Хамас, а огласот што го објавивте го подразбира тоа. Мислевме дека ви е подобро да ги ставите животите на три жени во опасност, но потоа се сетивме дека земавте парите од Трамп и објавивте оглас што директно влијаеше на погрешната осуда на пет афро-американски тинејџери, кога тој повика на нивно погубување во 1989 година. Ако не се сеќавате на случајот „Exonerated 5“, прочитајте нешто за тоа за време на викендот“, напиша Diet Prada, потсетувајќи на случајот со пет млади момчиња од Харлем, Њујорк, кои беа погрешно осудени во 1989 година за силување и убиство на девојче во Централ Парк. Младите мажи поминаа години од својот живот во затвор, се додека доказите на ДНК недвосмислено ги ослободија од обвинение. Невините ги поминаа своите најдобри години во затвор, во голема мера благодарение на односот на поранешниот американски претседател, кој во тоа време предложи и смртна казна за младите мажи. Неговиот медиумски проглас тогаш го објави Њујорк Тајмс, а Diet Prada се сети на него во светло на нови настани.

Како се најдоа младите девојки во вознемирувачката приказна за израелско-палестинскиот конфликт?

Таткото на Бела и Џиџи Хадид, славниот Мохамед Хадид, е потомок на видно палестинско семејство. Семејството на Мохамед се пресели низ целиот свет, сè додека конечно не се пресели во САД. Во тоа време, добро познатиот претприемач имал 14 години. За време на неговиот живот, Мухамед се истакнал во профитабилен бизнис со недвижнини, заработил цело богатство и го изградил својот статус на богат човек, што бил добро прифатен од богатото американско општество. За време на неговите два брака, тој имал пет деца – од кои најпознати се секако Џиџи и Бела Хадид, моделите што ги доби со Јоланда Хадид. Парот го имаше и синот Анвар, инаку момче на пејачката Дуа Липа, која деновиве со цело срце стои со народот на нејзиниот партнер.

Хадид е горд на своите корени и љубовта им ја пренесе на своите деца. Особено Бела, која се појави во Њујорк на протестот за слобода на Палестина. Не е прв пат тој да побара решение за палестинското прашање, но тој јасно се дистанцираше кога станува збор за повик за омраза и истребување на Евреите.

Bela Hadid

“Сакам ова да биде јасно. Омразата не е во право, од ниту една страна. Не сакам да слушам како луѓето зборуваат лошо за Евреите. Ова не е прашање на религија, ова е прашање на палестинската слобода”, рече таа напиша неодамна на својот Инстаграм со видео на кое Берни Сандерс вели дека критиките за десничарската израелска политика не се антисемитизам.

Рабинот Шмули Ботич, кој потпишува оглас во Њујорк Тајмс, не би се согласил.

Тој верува дека сестрите Хадид со Дуа Липа го обвинија Израел за етничко чистење. Бидејќи тие се најголемите инфлуенсери на светот, Ботиќ верува дека сестрите му нанесуваат неизмерна штета на Израел. Дуа Липа во моментов е единствената што се огласи во Њујорк Тајмс – „Јас се солидаризирам со сите угнетени луѓе и отфрлам секаков вид расизам“.

Бела Хадид досега и најефикасно го делеше и приближуваше на новите генерации проблемот со палестинското прашање. Реакцијата на еврејската заедница во САД зборува во прилог на фактот колку капитал носи младата манекенка со себе на социјалните мрежи.

Бела стана тема. За многумина – и проблем!

Имено, веќе подолго време се зборуваше за проблемите што овие јавни настапи ќе ги донесат на најбараното име во светскиот моден бизнис. Иако не е потврдено никаде, веќе неколку дена се шпекулира дека Бела Хадид ги откажала профитабилните договори со Мајкл Корс и Диор Бјути. Инфо доаѓа од Диор, иако неофицијално, дека тие стојат со Бела Хадид, која е нивно лице од 2016 година. Иако Диор никогаш немале политички или социјален став во својата деловна стратегија, Бела, наводно, нема да се предаде.

Дали дуваат нови ветрови што ќе ги променат стратегиите на моќните, луксузни брендови? Можно е. Луксузните брендови сè повеќе изразуваат поддршка за движења како што се Black Lives Matter и Stop Asian Hate. Но, отидоа ли дотаму што прифатија дека нивното лице станува најгласниот глас на Палестинците? Дали тие заземаат позиција на страната на Бела Хадид? Дали нејзиниот социјален активизам исто така ќе собере деловни загуби за нив? Колку откажувањето на договорот на Бела Хадид во овој момент би им наштетило на познатите брендови, особено во контекст на „ cancel culture“ во која живееме? Ќе ни биде тешко да добиеме јасни одговори на сите овие прашања – тешко дека некој би се осмелил да ја критикува Белa Хадид во овој момент. Прекрасно лице со став – и неизмерен капитал на социјалните мрежи е можеби најдобрата најава за новото време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi