Како се штити кралицата Елизабета Втора од затруена храна? Вработените во Бакингемската палата имаат проверени методи

4 мај, 2021
елизабета отровна храна заштита

Во деновите пред пандемијата, кралицата Елизабета Втора организираше многу банкети и настани во Бакингемската палата. Секој ваков настан бараше вработените да ги зголемат безбедносните мерки

Елизабета Втора е монарх со најдолго владеење во британската историја. Таа е на тронот од 1952 година. Постои тим од луѓе кои ја следат нејзината безбедност. Кралицата има широка колекција чанти што ги користи за да ги информира своите помагатели и чувари. За безбедноста на Елизабета Втора, не се објавуваат сите стратегии во јавноста. Познато е дека откако ќе ја ставите торбата на масата, состанокот мора да заврши во рок од пет минути. Кога ќе ја стави торбата на подот, тоа сигнализира дека сака веднаш да замине.

Како вработените во Бакингемската палатата штитат кралицата Елизабета Втора од труење со храна?

Пред пандемијата, кралицата Елизабета Втора беше домаќин на многу банкети и настани во Бакингемската палата. Секој ваков настан е можност за убиство на животот на британскиот монарх. Персоналот на нејзиното височество ја зголемува будноста за да се осигура безбедноста на нејзиното височество. Особено што потенцијалот за труење со храна се зголемува за време на подготовките за официјални приеми.

Во „Тајните на кралските кујни“ Емили Ендрус откри дека персоналот на Бакингемската палата користи паметен трик: кралицата нема посебно обележана чинија. “Откако храната ќе се положи и ќе биде подготвена да се сервира, случајно се избира чинија ѝ се донесува на кралицата. Ако некој сака да ја отруе кралицата, ќе мора да отруе други луѓе, бидејќи не е познато од која чинија ќе јаде “, Рече Ендрус на каналот 5.

Кога Елизабета Втора не одржува свечени приеми, таа вечера во својата дневна соба и гледа телевизија. Како што објаснува Лејди Колин, биограф на кралското семејство, “кралицата многу сака мирни вечери. Тогаш е природна, пријатна, не се чувствува посрамено”.

Вреди да се спомене дека Елизабета Втора е таа што избира јадења што ќе ѝ бидат послужени. Дарен МекГрејди, кој готви за кралското семејство 11 години, објаснува: “Готвачот подготвува тридневно мени за да ѝ биде предадено на кралицата. Елизабета Втора ги прецртува садовите што не ги сака.

Дарен МекГрејди откри дека вработените во кујната не го виделе монархот во Бакингемската палата. Од друга страна, во Балморал, каде кралското семејство ги поминуваше празниците, Елизабет и нејзината сестра Маргарет често доаѓаа во кујната и донесуваа јагоди. Традициите беа и забави организирани од покојниот сопруг на кралицата Елизабета Втора. “Принцот Филип се појави во кујната и разговаравме за садовите. Тој праша што имаме во оставата, чашата или ладилниците и што може да скара. Тој секогаш бараше лосос”, се сеќава поранешниот готвач на Виндзор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi