Какво државјанство ќе има второто дете на Меган и Хари?

22 февруари, 2021
profimedia-0473109091

Принцот е Британец, а војвотката е Американка…

Нова принова доаѓа во кралското семејство, е веста што одекна кај сите медиуми на Денот на вљубените. Како што е потврдено, 39-годишната Меган Маркл и нејзиниот три години помлад сопруг, принцот Хари, очекуваат уште едно дете, а освен раширените разговори за датумот на породувањето и името на детето, сѐ уште не е познато дали војвотката од Сасекс носи ќерка или син, сега се постави и прашањето која националност би било детето, американско или британско.

Најкраток можен одговор е – и двете. Бидејќи Меган е родена и порасната во Лос Анџелес, а Хари е британски државјанин, нивната ќерка или син можат да добијат двојно државјанство без оглед каде ќе се роди бебето. Според британската влада, „британското државјанство обично се пренесува автоматски од генерација на деца родени надвор од Велика Британија“. Но, додека детето на Хари автоматски ќе биде британски државјанин ако се роди надвор од Велика Британија, внуците на принцот ќе мораат да аплицираат за државјанство на Обединетото Кралство доколку се родени надвор од земјата.

Палатата претходно соопшти дека Меган планира да стане државјанин на Велика Британија откако се омажи за принцот Хари во 2018 година. Откако парот се пресели во Калифорнија летото 2020 година, не се зборуваше дали кандидатурата на Меган за британско државјанство ќе продолжи или ќе биде поништена. Бидејќи Меган беше американски државјанин, а Хари британски државјанин во времето кога нивниот син Арчи беше роден во лондонска болница во мај 2019 година, тој исто така е двоен државјанин на двете држави.

Иако е веројатно дека Меган и принцот Хари ќе го дочекаат своето второ дете во САД, тој или таа нема да биде првото кралско бебе родено во земјата, па дури и во Калифорнија! Имено, лордот Фредерик Виндзор, синот на првиот братучед на кралицата Елизабета Втора, и неговата сопруга Лејди Фредерик Виндзор ја пречекаа својата најстара ќерка Мауд во медицинскиот центар Роналд Реган УЦЛА во Лос Анџелес во август 2013 година. Мод сега е 51. во редот за британскиот трон, иако ќе падне за место пониско по доаѓањето на второто дете на Меган и Хари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi