Кралски правила: Бебињата имаат по 3 имиња без презиме, полот е тајна, а на породувањето има и сведок

14 март, 2021
pxl_reu_080619_24958067_Sab70hu

Познато е дека британското кралско семејство има строги правила што нејзините членови треба да ги следат уште од раѓање. Еве ги правилата што ги имаат за кралските деца

Некои правила останале исти со векови, како што некои се менувале со текот на годините. За некои веројатно не сте ни знаеле, додека некои може да ве изненадат.

 • Домашните породувања беа правило: Со децении кралските принцези се породуваа дома. Кралицата Елизабета Втора е родена во приватна семејна куќа во Лондон, а во палатата Бакингем ги роди синовите Чарлс, Ендру и Едвард.
  Принцезата Дијана започна нова традиција на породување – во болница. И принцот Вилијам и Хари се родени во болница.
 • Претходно, сведок требаше да биде присутен во породилната сала: Кога Кралицата се родила во 1926 година, во салата за породување беше присутен и секретар на куќата. Оваа вековна традиција заврши пред раѓањето на принцот Чарлс во 1948 година.
 • До раѓањето на принцот Чарлс, на татковците не им беше дозволен пристап на местото на породувањето: Со векови, раѓањето беше познато како женски настан, а мажите ќе останеа надвор.
 • Кралските деца порано се школувале во куќата, или на приватни училишта.
24sata
 • Принцезата Дијана прва ја прекина оваа традиција. Принцот Вилијам стана првиот престолонаследник што посетува државно училиште.
 • Облеката на мајката е внимателно избрана за нејзиниот прв јавен настап по раѓањето.
 • Бабиците обично се присутни при раѓање.
 • Најавата за раѓањето била прикажана на триножец пред Бакингемската палата.
 • Огласот порано бил ракописен, но сега се куца.
 • Кога ќе се роди бебето, 62 топови од лондонската кула го поздравуваат раѓањето.
 • Кралските бебиња обично имаат три до четири имиња
  Тие обично ги комбинираат имињата на претходните монарси и членови на семејството.
PA/Pixsell
 • На кралските бебиња не им треба презиме: До почетокот на 20 век, тие воопшто немаа презиме. Наместо тоа, тие беа познати според округот со кој управуваа.
 • Раѓањето го најавува неофицијален градски повикувач. Тони Аплтон, кој го најави раѓањето на принцот Џорџ и принцезата Шарлот, моментално е на функција.
 • Многу луѓе кампуваат пред болницата и го чекаат раѓањето на кралското бебе.
 • Кралицата мора да биде една од првите кои ќе бидат известени за раѓањето пред официјалното соопштение.
 • Кралските бебиња имаат свои миленици.
 • Кралските раѓања обично се најавуваат по 12-та недела од бременоста,
 • Полот не се открива пред да пристигне бебето.
 • Кралските бебиња се крстат неколку дена до една недела по раѓањето.
 • Пристапот до крштевање обично е ограничен на медиумите.
 • Официјалниот портрет традиционално се објавува по настанот.
 • Кралските бебиња обично имаат околу шест кумови.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi