МАРТИН БАШИР КРИВ ЗА СМРТТА НА ДИЈАНА: Шок интервју на братот на починатата принцеза!

21 мај, 2021
profimedia-0021166985

За смртта на принцезата Дајана е обвинет Мартин Башир од страна на Ерл Спенсер во новото интервју. Братот на Дајана, Ерл Спенсер, во ново шокантно интервју го обвини Мартин Башир за нејзината трагична смрт.

Ерл Спенсер изјави дека неговата „ранлива“ сестра останала без заштита кога починала во сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година. Само две години порано, Дијана беше измамена да му даде експлозивно интервју на „лажливиот“ Башир.

Ерл Спенсер сугерираше дека неговата сестра ја изгубила вербата во околните луѓе откако била измамена да учествува во стапицата на Би-Би-Си, откако нејзиниот брак пропаднал.

Зборувајќи за Би-Би-Си за „Панорама Специјал“, тој рече дека „иронијата е во тоа што го запознав Мартин Башир на 31 август 1995 година, бидејќи точно две години подоцна таа почина, и јас ја поставувам границата помеѓу тие два настана“.

„Сосема е јасно дека сите ќе бидат прогласени за несигурни и мислам дека Дијана ја изгуби довербата во навистина клучните луѓе. Таа беше млада девојка на околу 30-ти години, која живееше во јавноста во тоа исклучително тешко и бурно време – не знаеше кому да верува – и на крајот почина две години подоцна, беше без каква било форма на вистинска заштита.“

Во денешниот извештај е пронајден „измамникот“ Башир кој фалсификувал банкарски извештаи и користел „лажно однесување“ за да ја измами Дијана да го даде ноторното интервју. И тој откри дека Би-Би-Си „неоправдано ги прикрила“ сензационалните лаги на Башир.

Ерл Спенсер претходно изјави дека Башир користел лажни банкарски изјави за да ја убеди Дијана да направи интервју. Тој рече дека трудовите по грешка покажале дека двајцата постари дворјани биле платени од безбедносните служби за информации за неговата сестра.

Лажните документи оставиле и впечаток дека соработници на кралското семејство продавале стории на весници. Братот на Дијана рече дека не ги видел банкарските извештаи за да не ја презентира приказната и да не се случи.

Башир е виновен за лагата што го разгори стравот на Дијана за нејзината безбедност и приватност. Новинарот е обвинет дека му наредил на графичар да фалсификува две банкарски изјави за да добие интервју по разводот на Дијана и принцот Чарлс.

Поранешен вработен од братот на принцезата Дајана се пожалила на полицијата дека бил именуван во лажните документи кои наводно биле користени за пристап до неа. Алан Валер, кој работеше за Ерл Спенсер во осигурување, рече дека во трудовите лажно се сугерира дека тој ги намирисал парите од Дијана.

Трагичната принцеза седеше со тогаш непозната новинарка во 1995 година, славно откривајќи: „Во овој брак бевме тројца“. Таа исто така призна дека го изневерила принцот Чарлс со воениот капетан Џејмс Хјуит и ја довела во прашање соодветноста на Чарлс за крал.

Одговарајќи на извештајот, Башир денес изјави: „Ова е втор пат да бидам подготвен и целосно соработувам во истрагата на настаните пред повеќе од 25 години“.

„Тогаш се извинив и сега повторно го правам тоа поради фактот што побарав да бидат фалсификувани банкарски изводи. Беше глупаво за тоа што го направив и беше дело за кое длабоко жалам. Но, јас апсолутно стојам на доказите што ги дадов пред четвртина век и неодамна.“

Поранешниот генерален директор на Би-Би-Си, Лорд Хол, го испитал Башир во 1996 година, откако прво биле поставени прашања за тоа како тој обезбедил интервју со Дијана.

Тој денес рече дека ја прифатил оригиналната истрага и дека интервјуто „не го исполнило она што се барало“ и дека „згрешил што имал доверба во Мартин Башир“.

„Го прочитав извештајот на Лорд Дајсон и прифаќам дека нашата истрага пред 25 години за тоа како „Панорама“ обезбеди интервју со принцезата Дијана беше далеку од потребното. Во ретроспектива, имаше понатамошни чекори што можевме и требаше да ги преземеме по поплаките за однесувањето на Мартин Башир“ – додаде Лорд Хол.

„Погрешно постапив што му дадов доверба на Мартин Башир, засновајќи се на таа пресуда, како и на она што се чинеше дека е длабоко каење од негова страна. За време на мојата 35-годишна кариера во БиБиСи, секогаш се однесував на начин на кој верувам, искрено, непристрасно во јавен интерес.“

„Иако лорд Дајсон не го критикува мојот интегритет, жал ми е што нашата истрага не ги исполни потребните стандарди.“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi