Музичката легенда го објави последниот албум со Лејди Гага: Заради тешката болест повеќе никогаш нема да пее

1 октомври, 2021
profimedia-0635531702-830x0

Поп -sвездата Лејди Гага и џез -иконата Тони Бенет повторно ги здружија силите за да го објават својот втор џез -албум, наречен „Love for Sale“. Албумот се состои од корица од стари хитови на Кол Портер.

„Love for Sale“ е 61 -от студиски албум на Бенет, а воедно и последен. На музичарот неодамна му беше дијагностициранa Алцхајмерова болест, но иако од овие песни изгледа како неговата болест да не му може ништо, тој одлучи да се пензионира.

Бенет и Гага се веќе докажан тандем. Првиот дует го снимија во 2011 година, а првиот албум „Cheek to cheek“ три години подоцна. По нивната прва соработка, која е незамислива за многу делови, луѓето имаа различни реакции. Мораа да признаат дека долго пред Стефани Германота да го смени името и да стане симбол на клубовите во Менхетен, таа сакаше да биде џез пејачка. На некој начин, таа се врати на своите корени.

„Cheek to Cheek“ отвори уште еден пазар за Лејди Гага – не баш џез по себе, туку старомоден звук, лесен за ушите, оној што го сака публиката која се уште купува физички носачи на звук.

„Love for Sale“ отиде чекор подалеку, и тоа беше голем чекор, имајќи предвид дека Гага минатата година ја објави „Хроматика“, високо пофалено враќање на електронската поп-денс музика, која сепак не ја врати на престолот во свет на поп.

Според Гардијан, новиот албум на Бенет и Гага носи емотивно полнење што првиот го немал. Бенет сега има 96 години и Алцхајмерова болест, што му беше потврдено пред да се замислат плановите за нов албум. Двата настапи што тој и Лејди Гага ги одржаа во Њујорк минатиот месец беа негови последни, а „Love for Sale“ беше последната музика што ја сними во неговата 72-годишна кариера. Неговото семејство не ни веруваше дека ќе има сила да го заврши албумот до крај …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris