НА ШТО ЌЕ ТРОШИТЕ ПАРИ: Pandora ги укинува „вистинските“ дијаманти, решија да користат само лабораториска алтернатива

13 мај, 2021
Opera Snapshot_2021-05-13_052623_www.alo.rs

Pandora, еден од најголемите снабдувачи на накит во светот, објави дека ќе се откаже од продажба на минирани дијаманти кога ќе го лансира првиот дијамант на компанијата создаден во лабораторија.

Александар Лацик, извршен директор на Pandora , изјави за Би-Би-Си дека оваа промена е дел од пошироко движење за одржливост. Лансирањето на одржливо стекнатите дијаманти „претставува нова пресвртница за Pandora затоа што повеќе нема да користи исковани дијаманти“, се вели во соопштението на компанијата. Во иднина, минираните дијаманти повеќе нема да се користат во производите на Pandora.

Дијамантите направени во лабораторија се поевтини од традиционалните дијаманти, но се идентични со оние што се минираат од земјата во однос на оптичките, хемиските, термичките и физичките карактеристики. Тие исто така беа оценети според истите стандарди: крој, боја, јасност и карат.

Од друга страна, ископаните дијаманти доаѓаат со еколошки и етички аспекти, бидејќи тие се ограничени ресурси што можат да траат милијарди години и често се наоѓаат во земји без инфраструктура за да се обезбеди производство без конфликти.

“Ние сакаме да развиеме бизнис со ниски емисии на јаглерод. Имам четири деца, ја напуштам земјата еден ден, се надевам дека ќе можам да ја оставам во подобра форма отколку што можеби сме ја оставиле во последните 50 години”, кажа Лачик.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi