НЕ СЕ ОТКАЖУВА! Доналд Трамп направи потег за којшто зборува целиот свет

3 јули, 2021
Donald-Tramp-771x420

Тимот на поранешниот претседател Доналд Трамп тивко лансираше нова платформа како алтернатива на големите социјални мрежи.

Платформата наречена GETTR има за цел „да се бори против културата на откажување, да го промовира здравиот разум, да ја брани слободата на говорот, да создаде монопол на социјалните мрежи и да создаде вистински пазар на идеи“, пренесува „Политико“.

Проектот го води поранешниот портпарол на Трамп, Џејсон Милер, а GETTR го опиша како платформа слична на Твитер.

„Политико“ наведува дека не е јасна вклученоста на Трамп во проектот, ниту дали тој ќе отвори профил на GETTR и ќе го искористи, иако неговата блискост со Милер сугерира дека ова е најновиот обид за неговото враќање во социјалните мрежи.

Поранешниот претседател на САД бараше алтернативни начини да стапи во контакт со неговата онлајн база на податоци откако беше исклучен од Твитер и суспендиран од Фејсбук.

Неговиот претходен напор да се вклучи на мрежите со започнување професионален блог беше брзо завршен.

GETTR е еден од највисоките профили во поголемиот екосистем на про-Трамп технологија и платформи за социјални медиуми кои цветаа на вистинскиот политички спектар, главно водени од чувството дека големите технолошки компании се обидуваат тивко да спречат ја конзервативната и про-Трамп идеологијата од ширење на Интернет.

Во последниве месеци, нашироко беше објавувано дека тимот на Трамп бара платформа на која ќе може да го воспостави своето присуство, или преку директно купување на компанијата и ребрендирање во нејзината ексклузивна платформа, или во партнерство.

Платформата GETTR веќе е воведена во продавниците за апликации „Епл“ и „Гугл“.