Несигурност и самодеструктивност ја прателе на секој чекор: Познатата „принцеза на Холивуд“ имала насилни сопрузи, барала спас во алкохолот, а починала од „мистериозна болест“

19 април, 2021
Rita

Таа беше наречена првата принцеза на Холивуд. Во 40-тите години на минатиот век, Рита Хејворт ја карактеризираа медиумите како провинцијалец кој успеа да го оствари американскиот сон. Само, тоа беше далеку од вистината.

Детство

Не и беше дозволено да настапува во американски клубови, затоа што танцувала со нејзиниот татко во казина во Тихуана. Сите мислеле дека се маж и жена, а на Едуард тоа не му пречеше. Нејзиниот татко ја тепал, принудувал на напорни тренинзи и речиси секојдневно сексуално ја злоставувал.
Рите, родена на 17 октомври 1918 година, во семејство на танчери и забавувачи, Рита, со вистинско име Маргарита Кармен Кансино, научила да оди, а потоа веднаш да танцува. Нејзин дедо беше Антонио Кансино, шпански танчер, за кого се смета дека е популарен болеро во САД. Неговиот татко, роден во Шпанија, Едуардо Кансино исто така бил истакнат танчер кој го преселил семејството во Холивуд за да може приватно да ги учи sвездите да танцуваат. Мајката Волга била дел од групата за танцување и пеење Зигфелд Фолис.

За време на големата економска криза, Едуардо остана без клиенти, па реши да ја искористи својата ќерка за да заработи пари. Кога наполни 12 години, Маргарита беше партнер за танцување на нејзиниот татко, а дуото настапи под името „The Dancing Cansinos“.

Можност за бегство

Таа ја доби својата шанса да избега кога како 18-годишник го запозна бизнисменот Едвард Џадсон, кој во тоа време имаше 41 година. Едвард веднаш видел можност да заработи пари во Маргарита, па ја однел во Лас Вегас. Наивната и младата Рита го сакала Едвард затоа што сметаше дека искрено сака да и помогне во кариерата.

Во 1937 година, таа потпишала договор со Колумбија Пикчрс. Прво ја земале за помали улоги. Наскоро сфатиле дека можат да ја направат холивудска sвезда само ако се ослободат од нејзиниот „латино“ изглед. Маргарита го сменила своето име во Рита и го зеде моминското, британско презиме. Темните кадрици ги замени со огнена црвена коса и беше гламурозно облечена за секоја пригода. Таа ослабе и започна со часови по глума, а наскоро и „паднаа“ и насловните страници на списанијата. Медиумите брзо се вљубија во неа затоа што таа не се криеше од апаратот, за разлика од другите диви во тоа време.

Во 1940 година, „новата“ Рита започнала да се појавува во филмови со звучни имиња како Кери Грант и Џоан Крафорд. Својот прв вистински хит го добила следната година, со улога во филмот „Strawberry Blond“, а потоа го снимила и „Крв и песок“. Колку станувала поуспешна, толку повеќе Едвард стравувал дека ќе го напушти, па тој се заканил дека ќе ја истури со киселина и ќе и го уништи лицето.

Но, Рита ги сфатила стравовите на нејзиниот сопруг и поднела барање за развод во 1942 година, а како причина ја навела „суровоста“. Во тужба за развод, таа му ја предала целата своја заработка на Едвард само за да се ослободи од него.

Наскоро го запознала својот втор сопруг, режисерот и писател Орсон Велс, кој се вљубил во сензуалната Рита кога ја видел нејзината фотографија во едно списание. Двојката се омажи, а Рита го родила своето прво дете, ќерката Ребека. Таа веќе беше една од најпрофитабилните холивудски sвезди во тоа време, а нејзиниот талент за танцување остави великани како Фред Астер, со кого глумеше во два филма, без збор. Медиумите ја нарекоа необичната двојка „Убавицата и мозокот“.

Од 1944 до 1947 година, Рита беше „It девојка“. Нејзините фотографии и филмови беа најпопуларни меѓу американските војници кои се бореа во Втората светска војна.

Американската војска беше толку фасцинирана од улогата на Рита во филмот „Гилда“ што токму нејзината фотографија се појави на атомска бомба фрлена на територијата на САД за тестирање во 1946 година. Се чинеше идеално, но Орсон наскоро сфатил дека Рита е само „фатална“ на големото платно, додека во реалниот живот била несигурна и посесивна.

Во првите две години од нејзиниот брак, режисерот ја изневерил со неколку жени, вклучувајќи ја и Џуди Гарланд. На Велс почна да му пречи, како што рекол, нејзината експлозивна природа. Во моменти на бес, таа ќе скршела сè во куќата. Никогаш, вели таа, не била лута на него, туку на нејзините родители.

Нивниот брак пропаѓал, а Рита ја барала среќата во низа кратки афери, вклучувајќи ја и онаа со индустријалецот Хауард Хагес, со кого останала бремена. Одлучила да патува во Европа и таму да абортира.

Скандалозна свадба

Во Кан во 1968 година го запознала принцот Али Кан, синот на султанот Мохамед Шах, водачот на исламистичката секта. Принцот бил познат како заводник, а актерката веднаш „паднала“ на неговиот шарм. Веќе следната година, двојката се венчаше, а нивната венчавка беше прогласена за контроверзна бидејќи Рита сè уште, технички, беше во брак со Орсон Велс. Поради „аферата“, дел од публиката ги бојкотираше нејзините филмови, но спектакуларната венчавка го означи и создавањето на „првата холивудска принцеза“.

На крајот на годината, Рита го роди нивното единствено дете, ќерката принцезата Јасмин Агу Кан. Актерката не го сакаше начинот на живот што го водеше Кан во Европа, и воопшто не можеше да научи француски јазик. За време на нивниот брак, Рита била толку посесивна што ќе добиела напади на паника кога Али ќе отишол на фризер. Сепак, таа со право се плашела затоа што, се шпекулирало дека принцот ја изневерувал од сите страни, со нејзините колеги, како што е Џоан Фонтејн.

Рита одлучила да се врати во Соединетите Држави со своите ќерки во 1951 година, а две години подоцна, нејзиниот брак со Али официјално заврши. Колапсот на нејзиниот брак ја погоди, па иако се врати на киното, таа почна да пие повеќе од кога било. Тогаш кулминираше нејзината долгорочна кавга со шефот на нејзиното филмско студио, бидејќи таа одби улоги и се закани со тужби. Нејзините познаници забележале дека таа започнала да се однесува самоуништувачки.

Насилни бракови

Нејзините последни два брака биле „зачинети“ со жестоки расправии и физички пресметки во јавноста. Пејачот Дик Хајмс ја запознал Рита кога неговата кариера пропаѓаше и беше во долгови. Хајмс беше познат во инсајдерските кругови како „Г-дин Злобен“.

Пејачот наводно физички ја малтретирал Рита, а во една прилика и удрил шлаканица во популарен клуб во Лос Анџелес, што воедно беше и крај на нивниот двегодишен брак. Според наредбата на лекарот, Хејворт ги поминала следните неколку дена во кревет за да се опорави. Во тоа време, 37-годишната Рита изгледала многу постаро, криејќи ги брчките со еден тон шминка, под голем стрес и алкохол.

Нејзиниот последен сопруг, продуцентот Џејмс Хил, бил „последниот клинец во ковчегот“ на Рита. Иако биле во брак само три години, Хил психички ја малтретирал и ѝ се заканувал на Рита, спротивставувајќи се на нејзината желба да престане да глуми во холивудски филмови. Хил се однесувал кон Рита како таа да му е роб, за што сведочи и Чарлс Хјустон, кој го сретнал парот на вечера.

„Тој и викаше сè додека таа не заплака и не почна да се тресе“ – раскажува актерот и додава дека никогаш нема да си прости себеси затоа што тогаш не ѝ помагал.

Смрт од „мистериозна болест“

Познатата актерка почина во 1987 година на 69-годишна возраст од компликации предизвикани од Алцхајмерова болест, која и беше дијагностицирана седум години порано. Нејзината ќерка Јасмин Ага Кан, која се грижеше за Рита во последните години од нејзиниот живот, верува дека нејзината мајка почнала да се јавува со симптоми многу порано, но за тоа време не се знаело многу за Алцхајмеровата болест.

Ако ги заборавела своите дијалози, нејзините колеги и филмската екипа би помислиле дека се предозирала со алкохол, но во реалноста, тоа биле почетоците на нејзината болест.

Рита стана првата јавна личност за која се знае дека страдала од Алцхајмерова болест.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi