Очајни чекори за одржување на витка линија – Која од sвездите ,,шмрка” масло од грејпфрут?

23 јуни, 2021
очајни чекори за витка линија

Кога ги гледаме најдобрите слики од славни sвезди, честопати копнееме по ваква привлечна физичка подготвеност. Не е ни чудо што некои од theвездите во желба да одржат таква тенка линија користат неконвенционални методи за да ослабат.

Иако некои од овие диети се „смешни“, резултатите зборуваат сами за себе.

Диетите што ги користат ѕвездите не се сите исти, некои вклучуваат јадење секогаш ист оброк, додека други не дозволуваат никакво конзумирање на храна.

Не обидувајте се со овие планови за екстремна диета без да се консултирате со лекар бидејќи повеќето се далеку од здрав начин на слабеење.

Мараја Кери – „виолетова диета“

mariah carey ljubičasta dijeta

Оваа успешна пејачка веќе подолго време се бори со вишокот килограми. Со цел да ја одржи својата витка фигура во позрела возраст, Кери се одлучи за „виолетова“ диета. Оваа диета значи дека пурпурната храна како модар патлиџан и грозје се консумира секоја недела во тек на три дена.

Стивен Кинг – чизкејк

steven king cheesecake

Еден од најпознатите автори на кралот на чизкејк, кој ја охрабри својата креативна работа со невообичаена диета која вклучува консумирање чизкејк. Овој врвен автор започна да ги пишува своите дела со парче торта.

Рене Зелвегер – коцки мраз Renee-Zellweger kockice leda

Бидејќи требаше да се здебели многу за улогата на Бриџит Џонс, оваа реномирана и наградувана актерка реши да ја отстрани својата тежина со ригорозен метод што вклучува само конзумирање коцки мраз. Со оваа диета, целосно откажување од храна, актерката ги изгуби сите вишок килограми.

Стив Џобс – моркови

steve jobs mrkve

Стив Џобс, иноваторот кој е одговорен за подемот на брендот Епл. Покрај неговите необични иновативни идеи, Џобс имаше и луда идеја за диета според која секогаш се консумира истата храна. Меѓу неговата избрана храна, морковот го најде своето место, кое има доволно витамини и хранливи материи и го одржува телото енергично.

Ферги – јаболков оцет

fergie jabucni ocat


Иако Ферги нема ригорозен план на исхрана како и останатите ѕвезди на оваа листа, пејачката верува дека јаболков оцет, од кој зема две лажици на ден, е одговорен за нејзината витка линија.

Џеј Ло – масло од грејпфрут

jennifer lopez ulje grejpa

Истражувањата покажаа дека маслото од грејпфрут содржи ароми кои можат да го намалат апетитот. Џенифер Лопез е една од славните кои секогаш во чантата имаат масло од грејпфрут. Извори тврдат дека Џеј Ло „шмрка“ три пати на ден по15 минути, со цел да го потисне апетитот.

Мишел Фајфер – диета со дишење

michelle pfeiffer

Оваа многу опасна диета се практикува како дел од култот чии следбеници веруваат дека преку процесот на медитација може да се живее само од воздух и сонце.

Мишел Фајфер призна дека била дел од овој култ на почетокот на нејзината кариера и дека го применувала овој метод на диета, а кој подразбира дишење и сонце наместо храна.