ОПШТА ДЕСТРУКЦИЈА ВО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Меган се чувствува омаловажена, Хари се слушнал со татко му и брат му, а разговорите поминале катастрофално

21 март, 2021
Screenshot_1

Семејството е уште поделено!

Британската кралица Елизабета Втора е во постојана криза откако нејзиниот внук принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл ги отворија душите во интервју за Опра Винфри на почетокот на март.

„Таа од интервјуто едвај имала време за себе и постојано е на кризни состаноци“, изјави анонимен извор.

Иако се верува дека 94-годишната кралица не го гледала преносот на интервјуто, асистентите на Бакингемската палата редовно известувале за наводите на Хари (36) и Меган (39) против британското кралско семејство.

– Кралицата секогаш беше слаба кон Хари и се грижеше за него, па сега е многу повредена и шокирана што се случи тоа. Таа се обидува да ги разбере и види работите од перспектива на Хари, но обвинувањата што тој и Меган ги направија тешко ѝ се сварливи. Тоа интервју му нанесе штета на кралското семејство – изјавил изворот.

За време на интервјуто, војводата и војвотката од Сасекс зборуваа за скоро сè – од одлуката да ги напуштат кралските должности, која беше официјализирана минатиот март, одењето во Калифорнија со неговиот син Арчи, откривање на полот на друго дете и – животот во палата и малтретирање од страна на медиумите. Обвинувањата за расизам беа најсериозни – Меган ѝ рече на Опра дека член на кралското семејство е „загрижен“ дали бојата на кожата на Арчи ќе биде темна кога ќе се роди.

Два дена по интервјуто, на 9 март, Бакингемската палата во изјавата изјави дека „целото семејство со тага научило колку е предизвик за Хари и Меган во последните неколку години“, и додаде дека „некои спомени може да варираат“. Тие исто така им рекоа на Хари и Меган дека „секогаш ќе бидат сакани членови на семејството“.

Принцот Вилијам зборуваше неколку дена по премиерата на интервјуто на американската телевизија CBS, кога изјави дека „кралското семејство навистина не е расистичко“. Тогаш тој исто така рече дека сè уште не разговарал со Хари, но дека планира.

Хари разговараше со Вилијам

Пријателката на Опра и коментатор на CBS Гејл Кинг, која претходно рече дека водителката го нарекла нејзиното интервју „најдобро што го направила некогаш“, подоцна откри дека Хари разговарал со неговиот брат принцот Вилијам и таткото принцот Чарлс, но дека разговорите не биле продуктивни “, заради постојните тензии.

– Па, навистина ги поканив Хари и Меган да видат како се чувствуваат. Така е, Хари разговараше со неговиот брат, а исто така и со неговиот татко. Она што ми беше кажано е дека овие разговори не биле продуктивни, но тие се среќни што барем започнале разговор – рече Кинг во емисија на CBS.

Никој во семејството не ја побара Меган

Што се однесува до објавата на Бакингемската палата по интервјуто, особено делот дека обвинувањата за Хари и Меган ќе бидат „сфатени многу сериозно и решено приватно во семејството“, Кинг рече дека тоа сè уште не е случај.

Мислам дека она што сè уште ги мачи Хари и Меган е тоа што палатата постојано им кажува како сакаат да решаваат сè приватно, а сепак објавуваат лажни приказни, кои сепак излегуваат и се многу понижувачки за Меган. Сè уште никој од кралското семејство не разговарал со Меган.

– Мислам дека е многу фрустрирачко за нив да видат дека ова стана расистички разговор за кралското семејство, иако сè што сакаа да видат е семејството да интервенира и да им каже на печатот да престане со нефер, неточни, лажни приказни што дефинитивно имаат расистичка конотација. Додека тоа не се признае, мислам дека ќе биде тешко да се продолжи понатаму. Но, и двајцата сакаат да продолжат со ова. На крајот на денот, тоа е семејството на Хари – истакна Кинг.

„Тие сакаат разговор“

Извор од американската Викилиј пред една недела изјави дека Вилијам и Кејт се во „целосен шок“ по интервјуто со Опра и дека сакаат Хари и Меган „да не се обидуваат да го соборат кралското семејство“. Принцот Чарлс исто така не се согласи со нивните тврдења.

– Семејството мора да признае дека има проблеми, а во моментов никој не го признава тоа. Тоа е навистина сè што Хари и Меган сакаат. Тие сакаат разговор – заклучи Кинг.

Таа исто така коментираше за започнување истрага во Бакингемската палата поради обвинувањата од пред две години дека Меган злоставувала персонал. Кинг го потврди она што неодамна го рече пријателката на Меган, Јанина Гаванкар, дека војвотката има докази за сите тврдења што ги изнесе во експлозивно интервју.

– Тој случај се појави во 2018 година и сега се води истрага за злоупотребата на Меган, и секој што работел со неа може точно да ви каже која е – знаете, таа е навистина многу слатка, грижлива личност. И, како што реков, Меган има документи за да ја потврди точноста на сè што рече во интервју за Опра. Сè – истакна Кинг (66).

Вилијам беше длабоко потресен

Неименуван извор за Entertainment Tuning изјави дека Вилијам бил „длабоко потресен од одлуката на Хари и Меган да ги споделат деталите од приватниот семеен разговор“ со Кинг. Исто така, се наведува дека Хари и Меган се надевале дека ваквите разговори би можеле да го започнат процесот на лекување меѓу нив и остатокот од семејството.

Инсајдерот изјавил дека Вилијам бил „жестоко заштитнички настроен“ кон неговата сопруга Кејт Мидлтон, откако Меган во интервју за Опра негираше дека ја расплакала Кејт на пробата на деверуша пред нејзиниот брак со Хари. Меган тврди дека, всушност, Кејт ја расплакала, а Вилијам „не е среќен“ што Меган воопшто ја спомна Кејт.

Постариот принц, втор по ред за наследување на британскиот престол по принцот Чарлс, секако дека се чувствува слично во врска со обвинувањата на Хари, откако војводата од Сасекс и рече на Опра дека се чувствува заробен во палатата и дека неговиот брат и татко се исто така заробени.

– Вилијам е врзан за должноста, но не се чувствува заробен. Хари нелегално го етикетираше – изјави изворот.