ПОГРЕБАН ПРИНЦОТ ФИЛИП: Кралицата Елизабета во солзи, Вилијам и Хари ЗАЕДНО ја напуштија церемонијата (ФОТО)

17 април, 2021
189283_tan2021-4-17-175043404-0_f

Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета, е погребан денес во кралската крипта на замокот Виндзор. Поради антипандемиски мерки, на погребот присуствувале само 30 гости, главно членови на потесното семејство.

Ковчегот беше спуштен во кралската гробница во капелата Свети Ѓорѓи со звуците на гајди и труби, молитва и читање на титулите на Филип. Трубачите на Кралските маринци го отсвирија последниот поздрав.

Членовите на кралското семејство ја напишаа капелата и приватно ќе се збогуваат со војводата. Принцовите Хари и Вилијам заедно ја напуштија церемонијата.

Кралицата во солзи

Ковчегот со телото на војводата од Единбург беше ставен на високо место во капелата Свети Ѓорѓи, каде што остана до крајот на церемонијата.

Архиепископот од Кантербери, Џастин Вибли, прочита делови од Евангелието по Матеј, а свештеникот Дејвид Хонер во молитвата рече дека принцот Филип инспирираше сè со својот живот и го должи тоа на својата љубезност и љубов.

Членовите на семејството ги зазедоа своите места во капелата. Кралицата Елизабета пристигна во капелата со едноминутно молчење за принцот Филип.

Како што беше претходно најавено, кралицата седеше сама во капелата, бришејќи ги солзите за време на церемонијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris