ПРОНАЈДЕНА ПОРАКА ВО ШИШЕ! Писмото на 12-годишничка од „Титаник“ ги збуни експертите, дали сме на трагата на нова мистерија

14 мај, 2021
sise

Затката од плута и парчето хартија, ставени во грлото на шишето, дадоа радиокарбонски датуми кои се совпаѓаат со датумот на писмото

Белешката е датирана на 13 април 1912 година и е потпишана во името на 12-годишната Матилда Лефебвре, која била патник од трета класа. „Го фрлам ова шише во морето среде Атлантикот. Треба да бидеме во Њујорк за неколку дена. „Ако некој го најде, кажете му на семејството Лефебвре во Лиевин“, се вели во пораката.

Непосредно пред полноќ следниот ден, „непотопливиот“ брод удри во санта мраз и потона, при што загинаа повеќе од 1.500 луѓе.

Матилда, нејзините три браќа и сестри и нивната мајка Мари никогаш повеќе не биле видени, но 105 години подоцна, на канадска плажа била пронајдена порака што се чини дека ја потпишало девојчето. „Шишето може да биде првиот артефакт на „Титаник“ пронајден на брегот на Северна Америка“, изјави историчарот Максим Гојер за „Сан“.

Автентично или измама?

Сега научниците го испитуваат овој мистериозен документ во обид да докажат дали е оригинален или само добро осмислена измама.

Николас Боудри од Универзитетот во Квебек Римуски смета дека пораката секако може да се смета за автентична.

„Замислете ги можностите, сè е реално и сè е автентично на свој начин. Ова можела да го напише Матилда на палубата на „Титаник“ или може да го напишал некој во нејзино име. Исто така, тоа може да биде измама дизајнирана веднаш по трагедијата или малку подоцна“, рече тој.

Боудри и неговите колеги во моментов се обидуваат да го откријат потеклото и староста на пронајдените предмети.

„Ознаките на калапите и алатите на шишето и хемискиот состав на стаклото се во согласност со технологиите што се користеле при производството на овој вид шишиња на почетокот на 20 век. Затката од плута и парчето хартија, ставени во вратот на шишето, дадоа радиокарбонски датуми што се совпаѓаат со датумот на писмото. Не бевме во можност да ја одредиме староста на самото писмо бидејќи методот со кој можеме да го сториме тоа е деструктивен“, објасни тој.

„Значи, сè уште не сме го фатиле шегобиецот, но тоа сепак не ја исклучува неодамнешната шега. Старата хартија е лесно да се најде, со откинување на празна страница од стара книга, додека старите шишиња, па дури и тапи не се невообичаени“, објаснуваат научниците.

Потоа, тие анализирале дали шишето навистина ќе успее да стигне до плажата во паркот Хоупвел Рокс во Њу Брунзсвик, каде е пронајдено.

„Компјутерска симулација покажа дека повеќето лебдечки објекти лансирани во Северен Атлантик на 13 април 1912 година, ќе ја следат Голфската струја до европските брегови“, вели Боудри. „Но, некои од нив можеа да стигнат дури и до американските брегови“, нагласи тој.

Ракописот во писмото само ја продлабочува мистеријата

Како што многумина тврдат, ракописот не е во согласност со она што го учеле француските ученици во тоа време, но постои можност некој друг да ја напишал пораката за девојчето. Патем, Матилда патувала со своето семејство на „Титаник“ за да се сретне со нејзиниот татко Френк, кој го напуштил францускиот Лиевин во 1910 година и се преселил во Ајова во потрага по подобар живот.

По потонувањето на „Титаник“, Франк Лефебвре се обратил до Комитетот за помош на Црвениот крст, но властите тогаш откриле дека тој бил илегално во Соединетите држави, па тој и децата кои порано дошле со него во САД биле депортирани назад во Франција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi