СЕ СЕЌАВАТЕ ЛИ? Најскандалозните телевизиски моменти на Oprah Winfrey

12 март, 2021
Screenshot_27

Интервјуто на Опра Винфри минатата недела со војвотката и војводата од Сасекс веднаш го доби епитетот „интервју на векот“ и ова е идеално време да се потсетиме на некои нејзини други телевизиски моменти кои имаа слични предзнаци. Кралицата на ток-шоуа, рангирана на 20-тото место според највлијателните жени на Форбс во светот минатата година, се прослави благодарение на „Шоуто на Опра Винфри“ кое за прв пат се емитуваше на 8 септември 1986 година, и по 25 години непрекината работа беше емитувано последното шоу 25. мај 2011. Повеќе од две децении се дискутираше за лесни и безгрижни теми, но исто така и за сериозни социјални проблеми, а Опра беше домаќин на илјадници соговорници, од sвезди на забавната индустрија, научници, до „обични“ луѓе.

Скокањето на Том Круз

Кога станува збор за starsвездите, едно од најинтересните интервјуа анализирани со недели беше она со актерот Том Круз во 2005 година. Тој беше возбуден и пресреќен што сподели детали од неговиот приватен живот со водителот и можеше да зборува за својата нова девојка, актерката Кети Холмс. Во еден момент тој бил толку воодушевен што започнал да скока на каучот, а подоцна истрчал во соблекувалната и ја вовлекол Кети до студиото каде се бакнувале и се прегрнувале пред публиката која не престанала да вреска одушевено.

Количка полна со маснотии

Откако изгуби 30 килограми за само неколку месеци, таа сакаше да и покаже на публиката колку изгубила маснотии, а во 1988 година дотркала количка на сетот на своето шоу која беше пополнета со исто толку килограми маснотии од животинско потекло и сланина. „Прашав во месарницата и ми дадоа 30 фунти маснотии што ги ставив на количката. Сите ме прашуваа како ослабев и сметав дека е важно да го покажам тоа бидејќи буквално гладував четири и пол месеци“, изјави Опра една деценија подоцна, додавајќи дека тоа е еден од најжалните моменти. „Тоа беше голема, голема, голема грешка и еден од моите најголеми себични испади“, објасни таа.

Таа разделуваше автомобили како бонбони

Во емисија што беше емитувана во 2004 година, таа им рече на публиката дека сега сите ќе добијат пакет, но не смеат да го отворат се додека таа не им каже. Публиката чекаше мирно, а кога таа го даде сигналот, тие започнаа да врескаат бидејќи клуч од автомобил беше во пакетот. „Го добивате автомобилот! И вие добивате автомобил! И вие добивате автомобил! Секој добива автомобили!“, весело рече Опра, која сподели 276 автомобили„ Понтијак Г6 во вредност од над 7 милиони долари. Овој настан беше дел од маркетинг кампањата на Понтијак која првично понуди 25 автомобили, но Опра и продуцентите не беа задоволни и се согласија секој член на публика да добие по еден Г6. За неа исто така беше важно да има луѓе во публиката на кои навистина им треба автомобил, а продуцентите со недели правеа истражување кое поставуваше прашања како „како одите на работа“ и „колку години имате автомобилот“.
„Ноќта пред шоуто не можев да спијам. Јас не го напуштив студиото пред 23 часот, бидејќи шетав по паркингот и ги гледав како ставаат лакови на сите тие автомобили. И кога публиката ги отвори подароците, јас почнав да викам затоа што нивниот вресок беше толку силен. Се обидував да слушнам што било во тој хаос полн со среќа “, опиша подоцна таа.

Мајкл Џексон и Neverland

Првото интервју по 14 години одбивање да разговара со медиумите, Мајкл Џексон го даде кај Опра во 1993 година. Таа го посети на неговиот имот во Неверленд откако се соочи со низа критики за промена на бојата на кожата. Епизодата потоа ја гледале 90 милиони гледачи, а Џексон зборувал за својот живот и детство пред да се појават првите обвинувања за сексуално злоставување на деца. „Тоа беше највозбудливото интервју што некогаш го направив. Кога стигнавме до портите на Неверленд, имавме чувство да сме во филмот „Волшебникот од Оз“. Како да навистина дојдовме да го посетиме волшебникот. Не можевме да веруваме и се чувствував како да сум повторно дете“, опиша Опра 16 години по емитувањето на интервјуто. Подоцна доби остри критики за него, а подеднакво контроверзно беше и нејзиното едночасовно шоу „Oprah Winfrey Presents: After Neverland“, кое се емитуваше во 2019 година на ХБО. Таа разговараше со Вејд Робсон и Џејмс Сафекак, кои го обвинија Џексон за злоупотреба во документарниот филм ‘Leaving Neverland ’како и со неговиот режисер Ден Рид. Фановите на Џексон ја поздравија со нож. „Не сум доживеала толку многу омраза дури од шоуто со Елен Деџенерис (во кое Елен јавно рече дека е лезбејка). Направив 217 претстави за сексуално злоставување за време на ‘Опра Винфри Шоу за да ги натераме луѓето да разберат дека тоа не е проблем кај една личност, но тоа е образец на однесување’, објасни водителката.

Пресуда на О.Џ. Симпсон

Судењето на поранешниот спортист О.Џ. Симпсон за убиството на неговата поранешна сопруга Никол Браун и нејзиното момче Рон Голдман беше најважната работа во САД во 1995 година. Не само затоа што тој беше позната личност, туку бидејќи постоеше јасна расна поделба во таа држава. Опра исто така сакаше да ја покаже во своето шоу, а пресудата ја гледаше во живо со публиката додека камерите ги снимаа реакциите. А колкава поделба беше, тоа беше повеќе од очигледно.

Расисти

Половина година по почетокот на шоуто, Опра и нејзиниот тим решија да снимат шоу во округот Форсит, Џорџија, каде сакаше да открие зошто таму не живеело црно лице од 1912 година. Околу сто членови на публиката беа самите жители на округот, главно расисти, кои објаснија зошто тие „имаат право на нивната бела заедница“.
„Не ми беше пријатно, заминувам“, рече таа неколку часа по снимањето во февруари 1987 година, а една година подоцна во нејзиното студио беше домаќин на група на скинхеди кои промовираа говор на омраза за време на шоуто. „За мене тоа беше огромна лекција и откако тие го напуштија студиото решив дека никогаш повеќе нема да дозволам мојата емисија да биде злоупотребена од луѓе кои со својата негативна енергија во светот создаваат дополнителна негативна енергија. Додека намигнуваа и ги креваа рацете поздравувајќи, сфатив дека не им покажувам на гледачите колку се насилни и колку не се паметни, туку дека им дадов простор и моќ да ја шират својата негативна енергија. Кога ќе научите нешто, мора да се однесувате подобро, дури и ако сте го научиле од скинхед“, објасни таа во 2011 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris