Славниот глумец Жан Пол Белмондо почина на 88 години: Љубовните немири и неуспешните бракови го следеа неговиот живот

7 септември, 2021
327232_profimedia0290216988_ff

Познатиот француски актер Жан-Пол Белмондо ја загуби битката со животот на 88-годишна возраст.

Адвокатот на истакнатиот уметник и посочи на јавноста дека починал во својот дом во Париз.

Белмондо стана познат со филмовите на Новиот бран во шеесеттите и седумдесеттите години, кога публиката се заљуби во него во акционите филмови.

Неговиот татко Пол Белмондо потекнува од Сицилија, и за време на неговиот живот се сметаше за многу талентиран скулптор кој доби бројни одликувања за време на неговиот живот.

Жан Пол беше омилен кај дамите во младоста, но фаталните љубови немаа среќен крај.

Пред неговата голема популарност и актерска кариера, актерот беше во брак со Елоди Константин, со која имаше три деца, Патриша, Фиренца и Пол, но двојката доживеа трагедија кога нивната наследничка Патриша загина во пожар во 1954 година.

Žan Pol Belmondo

Оваа љубовна врска не траеше, а по разводот, Белмондо влезе во романса со безвременската убавица Урсула Андрес, што ја изненади светската јавност.

Водена од страсти и краткотрајни афери, ниту оваа љубов не траеше, а актерот се препушти на шармот на моделот Карлос Сото Мејџор, девојка од угледно банкарско семејство.

За време на неговиот живот, тој пловеше во две други брачни води, со актерката и танчерка Натали Тардивел, со која ја доби наследничката Стела Ева Анџелина, но и девојката на Плејбој, Барбара Гандолфи.

Сепак, тој доживеа длабока старост во осаменост, далеку од очите на јавноста, а во последните години имаше доверба само во своите наследници.