Канје стана најбогатиот Афроамериканец во историјата: Вреди повеќе од Опра и Џордан

19 март, 2021
tjzzgj_CXh6n41

Американскиот пејач и претприемач Канје Вест (43) ја зголеми вредноста на своето богатство на 6,6 милијарди долари, според последните информации на Блумберг.

Со ова, Канје стана најбогатиот Афроамериканец во светот, а и во историјата, надминувајќи ги Опра и нејзините 3,5 милијарди долари (22 милијарди долари), Мајкл Џордан и неговите 2,2 милијарди долари (14 милијарди долари) и Роберт Ф. Смит и неговите 6, 5 милијарди долари (41 милијарда долари).

Fashion Group International Night of Stars 2019 - New York

Во ова време минатата година, Канје ја проби магичната марка на милијарда долари, за да ја зголеми за повеќе од пет пати оваа година.

Одличните деловни потфати што ги постигна со неговиот бренд Yeezy во последните години имаа најголемо влијание врз растот на неговото богатство.

Неодамнешниот договор на Yeezy со Gap и Adidas ја зголеми вредноста на богатството за 4,7 милијарди долари. Бидејќи Канје е единствениот сопственик на компанијата, оваа сума се додава на неговата лична нето вредност од 1,9 милијарди долари.

President Donald J. Trump Meets West and Brown

И покрај неуспешната претседателска кампања, падот на рејтингот како музичар и распадот на неговиот брак со Ким Кардашијан, Канје успешно се движи низ претприемачките води. Речиси сигурно, со овие амбиции, неговото богатство ќе продолжи да расте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris