ОД БАЈКОВИТ ЖИВОТ ДО КРИЕЊЕ ВО ПОДРУМИ: Кога прошла славата, стигнала болест! Како умрела Одри Хепберн?

5 мај, 2021
237697_profimedia0577810336_ls

Еда Кетлин ван Хемстра Хепберн Рустон е родена на 4 мај 1929 година во Брисел, како единствено дете на холандската бароница Ела и Џозеф, управител на банка во главниот град на Белгија, со ирско потекло. Бидејќи, преку линијата на нејзината мајка, таа беше директно поврзана со холандското кралско семејство, познатата актерка живееше како мала принцеза во раното детство, опкружена со внимание, дадилки и услуги. И тогаш дојде војната … Таткото го напушти семејството, подоцна дознаа дека тој е симпатизер на нацистите.

Одри остана сама со нејзината мајка. Целиот нивен имот го запленила фашистичката влада поради сомневање дека имаат и еврејска крв. Но, кревката девојка заљубена во балетот не дозволи да биде исплашена – таа собра добротворни придонеси за движењето на отпорот и пренесуваше тајни пораки во балетанки. Некое време, таа волонтираше во болницата лекувајќи ранети војници, вклучувајќи и иден продуцент во чиј филм подоцна ќе глумеше.

<p>Njena životna priča, dostojna je filma. Prikazujući tuđe živote, svoju životnu ulogu odigrala je maestralno</p>

Дека патиштата на Господ биле чудни, се покажа и на крајот на војната, кога, повлекувајќи се пред сојузниците, Германците купуваа луѓе од улиците и ги носеа во логорите. При една таква рација, Одри била нападната и од Гестапо. Само благодарение на нејзината луда храброст успеала да се провлече од групата на несреќници, поради што беше принудена да се крие со својата мајка во подрум полн со глувци во следните неколку месеци.

<p>Njena životna priča, dostojna je filma. Prikazujući tuđe živote, svoju životnu ulogu odigrala je maestralno</p>

Подоцна, таа раскажа како, за да го надмине својот глад, ископала луковици од лале од земјата, ги изела и се обидела да направи леб од трева. Телото никогаш не се опоравило од лошата исхрана и глад, а имала и проблеми со дишењето. Познатата тенка линија на филмската дива беше оформена не само од балет, туку и од војна. Лалињата и го спасија животот. Ги одгледувала подоцна во градината на нејзиниот дом во Швајцарија. Во нејзина чест, еден вид бело лале беше именувано Одри Хепберн.

<p>Njena životna priča, dostojna je filma. Prikazujući tuđe živote, svoju životnu ulogu odigrala je maestralno</p>

Очите полни со живот и софистицираната елеганција засекогаш останаа нејзино второ име. Иако нејзиното детство беше обележано со болни настани, насмевката на лицето никогаш не исчезна.

<p>Njena životna priča, dostojna je filma. Prikazujući tuđe živote, svoju životnu ulogu odigrala je maestralno</p>

Последните години од животот ги посвети на хуманитарна работа. По една посета на Сомалија, таа застана во Калифорнија, со нејзиниот постар син Шон, кој го доби од бракот со нејзиниот колега Мел Ферер. Поради ненадејни болки во стомакот, таа отишла во болница со верување дека зафатила инфекција во Африка. Но, прегледите откриле рак и прогнозата била лоша. По операцијата, лекарите ѝ дадоа уште три месеци живот. Таа дури и немаше толку време … Одри Хепберн почина во сон, на 20 јануари 1993 година.

Odri Hepbern

Тој ден, во сите бутици на Тифани се појавија нејзините постери со стих од музичката тема на незаборавниот „Појадок кај Тифани“, кој го отпеа со гитара на прозорецот: „Audrey, our Huckleberry friend“. Запаметени се и зборовите што ги кажа Елизабет Тејлор во тоа време: „Сега Господ покрај себе го има најубавиот ангел на небото“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi