ТРАНСРОДОВАТА КЕЈТЛИН ЈА ШОКИРАШЕ ЈАВНОСТА: „Трансродовите девојки не треба да бидат во женски спортови!“

3 мај, 2021
cait-660x450

Иако најчесто ги игнорира прашањата на фоторепортерите на патот, 71-годишната Кејтлин Џенер не можеше да се воздржи откако новинар на ТМЗ ѝ постави прашање што ги поврзува нејзините два активистички фокуси – трансродовите луѓе и спортистите.

Некои американски држави разгледуваат законски потези што треба да спречат трансродови девојки да учествуваат во женски спортови. На прашањето за нејзиното мислење за иницијативата, Кејтлин призна дека ја поддржува.

„Јас сум против фактот дека луѓето кои се родиле момчиња и станале девојки имаат можност да се натпреваруваат во женски спортови. Едноставно не е фер, ние мора да го штитиме женскиот спорт во нашите училишта “, изјави Џенер за ТМЗ.

Откако новинар ја прашал дали мисли дека ова претставува делегитимирање на нивниот идентитет, Џенер го заврши разговорот, се збогуваше и влезе во автомобилот.

„Не очекував дека некој ќе ме праша ова во саботната потрага по кафе, но мојата позиција е јасна. Прашање е на правичност и треба да го заштитиме женскиот спорт во нашите училишта “, напиша таа подоцна на Твитер со својата кратка видео изјава.

Ајдахо, Тенеси, Мисисипи, Арканзас и Јужна Дакота веќе усвоија закони со кои се спречуваат трансродовите девојки да учествуваат во групни женски спортови, а пред два дена Флорида се приклучи на списокот на држави.

The Herald Tribune пишува дека, според нацртот, трансродовите спортисти нема да бидат ограничени да се занимаваат со спорт според законот што ги ограничува женските тимови на лица идентификувани како жени на нивниот извод. Нацртот се однесува на средношколски и колеџ спортови спонзорирани од јавни училишта, вклучувајќи училишни и клупски тимови.

Патем, Кејтлин Џенер е позната во американскиот јавен живот како „една од најневообичаените трансродови лица“ – иако мина низ транзиција од маж во жена, нејзините политички ставови се прилично конзервативни. Таа неодамна објави дека се кандидира за гувернер на Калифорнија, претставувајќи ја Републиканската партија.

Покрај тоа, таа е најпознатата врвна спортистка која го сменила полот и јавно проговорила за тоа. Како Брус Џенер, во 1976 година таа освои златен медал во десетобој на Летните олимписки игри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi