ВИРУСИ ПОВЕЌЕ „НАПАЃААТ“ ЕДНА ГРУПА МАЖИ! Специјалист откри: Тие полесно се разболуваат и ја шират инфекцијата дури и без да знаат за тоа

11 март, 2021
novo otkritie

„Жените сакаат мажи со мустаќи“, „бакнеж без мустаќи, како село без училиште“, вели нашиот народ. Можеби бакнежите на човек со мустаќи се послатки, прашање е дали се поздрави …

Некои истражувања сугерираат дека мажите со мустаќи и брада се изложени на поголем ризик од вирусни инфекции. Дали е тоа навистина точно? Дали „влакната на лицето“ се соодветно поле за размножување за бактерии и вируси?

“Секоја” вегетација “на главата или на лицето е филтер кој апсорбира вируси и микроби. Влагата и топлината што ги загреваат мустаќите и брадата при вдишување создаваат идеални услови за нивно размножување. Ќе се разболат, но и да заразат други, бидејќи вируси и инфекции кои живеат во нивната „коса“ може да се пренесат со бакнување, гушкање и близок контакт “, објасни специјалистката по оториноларингологија Наталија Калинина.

Лекарот исто така вели дека ако ,,брадестите” и ,,мустаклиите” не се подготвени да се откажат од овој „украс“, тогаш е потребно во сезоната на грип и респираторни инфекции, која трае од есен до доцна пролет, да водат поголема грижа за хигиената Ова значи дека тие ги мијат брадите и мустаќите секој ден, по можност со појак шампон и би било идеално по секој престој на јавно место.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris