Во чест на Тони Баталаков

29 април, 2021
баталаков

По повод, Меѓународниот ден на танцот – 29 април, во чест на Тони Баталаков (1945-2021) на официјалниот YouTube канал на Националната опера и балет, вечерва (29.4.) во 20.00 ч. ќе имате можност да ја погледнете балетската претстава„Ромео и Јулија“ од Сергеј Прокофјев.Снимката (1987) е од архивата на Националната опера и балет.⬇️⬇️⬇️🔴YouTube линк за претставата:

https://youtu.be/Tqe6p8JLWpU„Ромео и Јулија“ – Сергеј Прокофјев22.4.1987Кореограф и режисер: Хазарос СурмејанДиригент: Јануш ПшибилскиАсистенти на кореографот: Дебора Вилсон и Олга МилосавлеваСценограф: Живоин ТрајановиќКостимограф: Елена ДончеваКорепетитори: Јоана Поп Христова, Дара Алчева и Галина ГацеваРепетитор: Олга МилосавлеваНастапуваат:Јулија: Зоица ПуровскаРомео: Зоран ВелевскиМеркуцио: Екрем ХусеинТибалт: Владо ЧаневПарис: Тони БаталаковБенволио: Дончо ВелковскиГ-ѓа Капулети: Вера БранѓолицаГ – дин Капулети: Константин ЛашковДадилка: Виолета РадовановиќГ-дин Монтеки: Јован ЈовановиќГ-ѓа Монтеки: Вилма СамарџијаКнезот од Верона: Славчо ДимовскиЛоренцо : Михајло ЈовановскиРозалинда: Eлена СпасовскаЦиганки: Снежана Шијаковиќ, Марина Станковиќ и Надица БорсоваИграчи на улица: Лора Стојанова, Мице Поповски и Миле ИлиевскиАнсамбл: Весна Ристиќ, Ирена Кантарџиева, Оливера Костова, Богослава Хучинска, Надица Ристевска, Снежана Василевска, Снежана Павичевиќ, Рисима Матевска, Душанка Николиќ, Маритка Гроздановска, Василка Маневска, Лиле Поповска, Зорица Петковска, Милица Талевска, Ана Миова,Вилма Самарџија, Тони Спасовски, Тони Ристевски, Мице Поповски, Миле Илиевски, Златко Петковски, Бранко Ивановски, Мирослав Давидовски, Драган Тетиев, Драган Станојковиќ, Славчо Столески, Зоран Талев, Мирјам Чуни⬇️⬇️⬇️Инфо за авторскиот тим и улогите:

https://operabalet.mk/…/%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BE…/

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi