Земјата што прогласи крај на епидемијата – Што направија поинаку?

16 март, 2021
kraj na epidemijata

„Довербата раѓа доверба“ се покажа како вистинска изрека во нивниот случај. Но, стратегијата заснована на доверба не беше единствената причина зошто тие успеаја да го елиминираат Ковид.

Фарските острови го прогласија крајот на пандемијата на вирусот Корона на 26 февруари, бидејќи немаше нови случаи на инфекција повеќе од три недели.

Од јули 2020 година, групата острови во Северен Атлантик има три бранови и секој пат бројот на случаи рапидно опаѓа.

Одговорот на данската автономна покраина на пандемијата беше многу сличен на стратегијата на другите земји: тестирање, следење контакти, заклучување, кампањи за јавно здравје и реорганизација на здравствениот сектор.

Уникатен пристап
Премиерот на Фарските Острови, Бардур Стиг Нилсен, за „Гардијан“ објаснува дека верува дека нивниот пристап сепак е единствен.

За разлика од другите влади, тие одлучија многу рано да влијаат на своите граѓани давајќи препораки наместо да издаваат обврзувачки налози.

Дека „довербата раѓа доверба“ се покажа како точно во нивниот случај. Фарската влада беше убедена дека законското ограничување на однесувањето на граѓаните ќе резултира со полош исход отколку што е денес.

Но, стратегијата заснована на доверба не беше единствената причина зошто тие успеаја да го елиминираат Ковид. Нивното управување со пандемијата во текот на пролетта и летото беше уникатно заради ефикасноста на истражувачкиот капацитет.

Фарските острови лани имаа највисока стапка на тестирање по глава на жител.

Тие тестирале до 2 проценти (или 1.000 луѓе) од вкупното население од 50.000 жители секој ден, а во јуни ги тестирале сите патници кои дошле на архипелагот точно на аеродромот, препорачувајќи да бидат тестирани шест дена подоцна.

Производството на одгледуван лосос е најважната индустрија на Фарските острови, а во минатото земјоделците имаа големи проблеми поради лосос, што предизвика индустриски пад.

Ветеринарните клиники потоа ја изградија инфраструктурата потребна за брзо тестирање на лосос.

Брзо прилагодување
Кога започна пандемијата, ветеринарите од Фарските острови предложија нивните лаборатории да се прилагодат на новонастанатата ситуација, така што луѓето во нив ќе можат да бидат тестирани за Корона.

Имаше соработка помеѓу приватните лаборатории и јавното здравство, така што Фарските Острови го зголемија нивниот капацитет за тестирање, а до август можеа да тестираат од 5% до 7% од населението.

Во комбинација со стратегија за следење контакт и изолација, тие успешно го потиснаа ширењето на короната.

Повеќето луѓе патуваат на работа со свои превозни средства “Нашата приказна за елиминирање на Ковид е приказна за генијалноста на поединци и организации кои претходно не соработувале во пандемијата. Се разбира, други фактори играа улога. Географската положба на земјата е исто така важна бидејќи морето и воздухот се единствените можни патишта за управување со Фарски Острови за потенцијална инфекција од странство. Исто така, повеќето луѓе патуваат на работа со свои превозни средства, па затоа е малку веројатно дека инфекцијата се проширила во јавниот превоз “, рече премиерот.

Висок степен на доверба
Покрај тоа, населението на Фарските острови е многу помало од другите земји, а нивото на доверба е високо.

Истражувањето спроведено од Универзитетот на Фарски Острови во мај минатата година покажува дека повеќето граѓани имаат голема доверба во владата, премиерот, тамошните медиуми, нивната сопствена општина, шефот на полицијата, здравствените власти и експертите и воопшто нивните луѓе рече премиерот.

Довербата во политичките институции, медиумите и кај граѓаните ја прави поедноставна секоја форма на управување, вклучително и пандемија.

Во помалите заедници, често има повеќе неформален надзор, а жителите имаат силно чувство на самодисциплина. Но, само тестирањето не е доволно.

Многу земји со висока стапка на тестирање се обично оние земји со највидливи случаи. Тестирањето е успешно само ако се комбинира со мерки како што се ефективно следење на контактот и изолација.

Општо, успехот на стратегијата во борбата против козилите зависи од географската локација и социјалните околности на таа земја.

На прашањето дали успешната стратегија против козидите е резултат на среќа или компетентност, премиерот Нилсен одговори: „Малку од обете“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris