Жена каква што се раѓа еднаш во 100 години: 10 интересни факти за животот на ЕЈМИ ВАЈНХАУС кои можеби не сте ги знаеле

24 јули, 2021
Photo of Amy WINEHOUSE

Ејми Вајнхаус беше сè што очекувавте од музичка sвезда која не може да се заборави и која очигледно нема да живее до доцните години: беше неверојатно талентирана, водеше бурен живот со пороци и донесе многу добро на сите, и многу малку на самата себе.

Сите се сеќаваме на нејзиниот последен настап и солзи и го изгубивме изразот на лицето на Калемегдан и неверувањето низ целиот свет кога, нешто повеќе од еден месец подоцна, беше пронајдена без знаци на живот. Денес, сепак, нема да ги паметиме тие последни денови – ќе ја паметиме Ејми како порано: храбра, чудна, лојална на самата себе и на своите инстинкти, духовита, отворена и толку талентирана!

Можеби досега не сте ги чуле овие интересни работи за неа, и тие кажуваат многу за тоа која и каква била покојната Ејми Вајнхаус.

1 Уште во раното детство, таа покажа бесконечна љубов кон музиката. Сепак, соулот и џезот не беа нејзиниот прв избор, туку нешто сосема неочекувано. Имено, Вајнхаус беше дел од рап дуото Sweet ‘n’ Sour, кое го основаше кога имаше само 10 години со нејзината пријателка Џулиет Ешби.

2 Нејзината прва работа беше новинар. Тоа беше таткото на Џулиет кој и најде работа во медиумската куќа ВЕН, каде Ејми пишуваше за животот на славните.

3 Таа доби стипендија за театарското училиште „Силвија Јанг“, но не успеа да добие диплома – беше избркана затоа што не се залагаше и го испирса носот.

4 Првпат направи тетоважа кога имала 15 години, а избра цртеж на Бети Буп. Подоцна истетовирала друг индиски пердув, потковица, фигурата на нејзината баба Синтија, гола жена, громобран и бербер со името на нејзиниот поранешен сопруг Блејк над него.

5 Идејата за снимање на песната Rehab се роди како шега. Додека шетала со Марк Ронсон, таа започнала да ги пее овие стихови, но тој беше толку воодушевен што тие веднаш отидоа во студиото.

6 Кога беше девојче, не сакаше да стане пејачка. Во едно интервју што го даде за Ролинг Стоун, таа призна дека сонувала да стане келнерка на лизгалки како што видела во филмот Американски графити.

7 Додека Боно Вокс, фронтменот на групата У2, одржа говор на доделувањето на музичките награди Q, Ејми извика од публиката: „Заќути! Гајле ми е!“.

8 Нејзината омилена песна беше So Far Away од 1971 година, првично изведена од Керол Кинг. Пријателите и семејството на Ејми ја пееја на крајот од службата по повод нејзиниот погреб.

9 Познатата „кошница“ која беше дел од препознатливата фризура на Ејми, наводно била висока 16,5 сантиметри!

10 Со стакло, пред една навидум збунета новинарка таа го врежала името на Блејк Филдер-Сибил, кој во тоа време бил нејзин вереник, на кожата во пределот на нејзиниот стомак.

<p>Pre tačno jedne decenije napustila nas je žena upečatljivog glasa, stila i tragične životne priče.</p>
<p>Pre tačno jedne decenije napustila nas je žena upečatljivog glasa, stila i tragične životne priče.</p>
<p>Pre tačno jedne decenije napustila nas je žena upečatljivog glasa, stila i tragične životne priče.</p>
<p>Pre tačno jedne decenije napustila nas je žena upečatljivog glasa, stila i tragične životne priče.</p>
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi