Животната приказна на Нина Симон, жена каква што се раѓа само еднаш во сто години

20 февруари, 2021
317029_profimedia0068158589_ff

Утре се одбележува денот кога е родена познатата Јунис Кејтлин Вејмон, која Светот ја запозна како Нина Симон

Познатата музичка дива е родена на 21 февруари 1933 година во Тројон, Северна Каролина, а веќе на тригодишна возраст покажа дека има талент – свиреше пијано по слух! Воспитана во религиозно семејство, таа ги направи своите први музички чекори во црковен хор предводен од нејзината мајка и наскоро започна да учи да свири класична музика кај приватен учител. Тогаш се развила нејзината љубов кон Шопен, Шуберт, Бетовен и Бах.

Веќе на 10-годишна возраст, таа го имаше својот прв голем настап во градската библиотека, каде се сретна со првиот аплауз, но и со нешто друго: расизам. Имено, на нејзините родители им било кажано дека мора да го напуштат првиот ред за да можат да примат бели луѓе. Како што подоцна беше напишано, тоа беше многу трауматичен момент во нејзиниот живот, и најверојатно еден од клучните за нејзината борба за граѓанските права и еднаквоста, по која беше позната.

Бидејќи семејството на пејачката беше многу ценето, а нејзиниот талент беше препознаен уште на почетокот, целата заедница во која живееше собра пари за нејзината стипендија за да може Јунис да го продолжи своето образование во Њу Јорк по завршувањето на средното училиште. Тогаш кога помисли дека нејзиниот сон ќе се оствари, и откако целото нејзино семејство веќе се пресели во овој град, беше одбиена од еден колеџ. Како што подоцна тврдеше оваа дива, причината беше нејзината боја на кожа.

Бидејќи мораше да се откаже од класичната музика, Јунис потоа направи голем пресврт – започна да пее во кафеаните и почна да го користи името Нина Симон: комбинација на шпански збор што значи „мала“ и имињата на актерката Симон Сињоре.

Таа го издаде својот прв албум – Little Girl Blue- во 1958 година и веднаш постигна огромен успех и се продаде во повеќе од милион примероци. Тоа беше одличен почеток за богата и плодна кариера, бидејќи Нина подоцна издаде повеќе од 40 албуми, и тоа само студиски!

Како што истакна во својата автобиографија објавена во 1991 година, за критичарите од тоа време било тешко да ја сместат во познати рамки затоа што изведувала популарни песни во класичен стил, користејќи пијано техники инспирирани од џезот. Како да не беше доволно, таа вклучи и детска и духовна музика во нејзиниот опус!

Мотивот на расизам се појавува во нејзината музика само на албумот Nina Simone in Concert, каде со песната Mississipi Goddamсе осврна на убиството на активистот Медгар Еверс и нападот врз црква во која беа убиени четири афро-американски деца. Како што се очекуваше, овој албум беше лошо прифатен во Јужна Америка, но тоа не ја обесхрабри Нина, која продолжи да се бори за правата на нејзината заедница до крајот на животот и да ја подигне свеста за расната нееднаквост со својата музика.

Таа беше кратко омажена за Дон Рос, а потоа се омажи за поранешниот полицаец Енди Страудон, кој стана нејзин менаџер. Во 1961 година со него ја имаше ќерката Лиза Селесте, која исто така стана пејачка, и го избра Симон за свое уметничко име.

Иако ја следеше гласот на жена од многу незгоден карактер – го погоди синот на својот сосед со воздушна пушка бидејќи тој се смееше на глас, таа го застрела извршниот директор на нејзината издавачка куќа затоа што тврдеше дека тој ја украл и имал агресивна испади, таа тврди дека е сосема поинаку. Беше далеку почувствителна отколку што честопати се чинеше, а денес се знае дека нејзиниот живот го отежнуваше биполарното растројство.

Разочарана од приемот на нејзините социјално ангажирани песни, таа ги напушти Соединетите Држави во 1970 година и се пресели во Барбадос, оставајќи го венчалниот прстен дома, што нејзиниот сопруг и менаџер го сфати како крај на бракот. Како што подоцна беше напишано, тој имаше целосна контрола врз нејзините финансии и пејачката никогаш не знаеше колку всушност има заработено.

Продолжи од Барбадос до европско тло – живееше во Швајцарија, Холандија и, конечно, во Франција, каде почина на 21 април 2003 година. Пред погребот, на нејзината адреса пристигна голем букет од Елтон Џон со порака „Беше најголема и јас те сакам“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi