16 ЧАСА ГЛАДУВАЊЕ: Еве како повремено постење може да ви помогне при слабеењето! Најмногу внимание обрнете на ОВА!

9 август, 2021
255631_shutterstock-768521266_ls

Интервален или повремен пост ви овозможува да јадете било каква храна што ја сака душата додека губите тежина. Ефективноста на овој метод на исхрана во смисла на губење на тежината е потврдена во пракса. Во минатото, појадокот, ручекот и вечерата се сметаа за непроменливо правило во исхраната. Лекарите препорачаа 5 оброци дневно (со закуски). Како резултат на тоа, јадевме појадок, иако не чувствувавме глад и јадевме од навика. Денес, знаеме дека гладувањето лечи и го олеснува телото.

Еве како 16 часа пост може да ви помогнат да изгубите тежина:

Највообичаен метод денес е шемата 16/8 – односно, апсолутно одбивање да се јаде 16 часа и 8 часа резервирани за оброци. Повремениот пост му овозможува на телото да согорува масти. Треба само да отфрлите еден од трите главни оброци. Психолошки, ова е полесно од било кој друг вид на пост. Сепак, нема потреба да се елиминира каква било храна од вашата исхрана.

Принципот на постот

Исклучувањето на оброците за 16 часа го нормализира производството на инсулин, што го прави телото помалку чувствително на храна (јаглехидрати) со висок гликемиски индекс и го потиснува гладот. Во тој момент, телото согорува масни наслаги. Празниот стомак во тоа време има можност да “одмори”, што го зајакнува имунолошкиот одговор и го нормализира балансот на хормоните.

Се верува дека постот го намалува воспалението, го регулира шеќерот во крвта и ги подобрува когнитивните перформанси. Комбинацијата на тренинг за пост и сила ќе ви овозможи да добиете мускулна маса со согорување на маснотии.

Како и што да јадете за време на автофагија?

Првиот чекор е да разберете кога ви е полесно да избегнувате храна – наутро или навечер. Ако го прескокнете појадокот без проблеми, тогаш ќе ви одговара следната шема:

Вечера во 20 часот и срдечен ручек следниот ден во 12 часот. Ако сеуште сте гладни, можете едноставно да се препуштите на кафе со кроасан. Вкупно „издржете“ без храна 16 часа. Ве очекува поголема вечера во 20 часот.

Ако не можете да го замислите вашето утро без појадок, следната шема ќе ви биде погодна. Исклучете ја целата храна навечер. Можете да јадете се наутро. Да речеме дека вашиот појадок беше во 8:00 часот, а потоа ручајте во 16:00 часот.

Ќе ве потсетиме дека во текот на 8 часа, кога ви е дозволено да се освежите, можете да јадете било која храна по ваш избор.

Кој не треба да ја практикува оваа диета?

Во секој случај, најдобро е да се консултирате со лекар пред да започнете со оваа диета. Постот не се препорачува за луѓе кои страдаат од гастритис, патологија на жолчното кесе, надбубрежните жлезди, за време на бременоста и доењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi