3 грешки што повеќето жени ги прават при обликувањето на веѓите: Избегнувајте ги за да ја зачуваат природната убавина

28 септември, 2021
oci-sminka-830x0

Можат да го украсат, но и да го направат лицето помалку убаво, доколку не ги негуваме правилно

Веѓите се еден од оние важни детали кои можат да го разубават лицето на секоја жена, но и да го направат помалку убаво. Во зависност од тоа како ги одржувате и се грижите за нив, тие можат да изгледаат совршено и да бидат вистинска декорација над вашите очи.

Козметичарите тврдат дека постојат три грешки што ги правиме при обликувањето и чупањето на веѓите.

1. Заборавате да ги негувате

Се разбира, нема ништо лошо во користењето на сигурен серум за веѓи или рицинусово масло, но како што ќе ви кажат професионалците, вистинските промени се случуваат на внатрешно ниво. Бидејќи веѓите се составени од мали влакна, овие влакна се составени од протеинот кератин.

Затоа, додатоците на кератин како што се колаген и биотин можат да помогнат во грижата за веѓите, што може да резултира со зголемена густина на веѓите.

2. Не ја следите вашата природна форма на веѓи

Кога зборуваме за лакот на веѓите, најдобро е да се придржуваме до неговата природна форма. Иако можеби копнеете за заоблен врв или коцкаст облик, експертите препорачуваат да ја следите вашата природна форма на веѓи.

Ако имате природно заоблени веѓи, ќе ви биде доста тешко да „нацртате“ различна форма. Можете малку да ги промените за да одговараат на одреден облик, но не претерувајте.

3. Болно чупање

Самата помисла за чупање на тенки веѓи може да предизвика морници кај вас, а тоа е затоа што кога постојано ги откинувате влакната, може да го оштетите фоликулот. Штом тоа се случи, влакното никогаш повеќе нема да може да расте, без разлика колку е третирано со серум.

Повторувањето на такви, така да се каже, болни постапки за коренот на влакното, со текот на времето ја зголемува веројатноста дека некои влакна никогаш нема да пораснат. Наместо болно чупање или депилација, користете пинцета и бидете нежни кон веѓите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris