3 работи за кои се расправаат дури и најсреќните парови: Тие се неизбежни и пожелни за здрава врска

12 септември, 2021
shutterstock377374993-830x0-830x0

Постојаното избегнување конфликт дефинитивно не е најдобриот начин да се изгради долгорочна врска

Веројатно многупати досега сте ја слушнале изреката – кој се кара, тој се сака. Сепак, расправиите со партнерот поради неговите навики се разликуваат од горчливите расправии, кои честопати кријат суштински проблеми. Зашто, најлошото е кога и двајцата ќе замолчат.

Кавгата во врска не е нужно знак дека вашата врска е во криза. Психолозите тврдат дека конфликтот во одредени ситуации е многу здрав и дека покажува колку емоционалните партнери се грижат за врската. Всушност, кога имате продуктивна расправија, по што секој ќе ги сфати своите грешки и ќе почне да работи на себе, вие и вашиот партнер ќе станете поинтимни и ќе имате поголема доверба еден во друг.

За да изградите доверба во врската, не треба да молчите. Напротив, неопходно е да му пристапите на партнерот со отворен ум, да преземете одговорност за своите постапки и да се сослушате многу внимателно еден со друг.

Ако мислите дека вие сте единствениот пар кој се расправа за овие три работи, грешите, бидејќи и најсреќните го прават тоа.

1. Како ги трошите парите

Дури и најсложните парови не се согласуваат за тоа како ќе ги трошат своите тешко заработени пари. Овој проблем често е подлабок од фактот дали можете да си дозволите нешто или не. Многу пати тоа е кавга поради различен систем на вредности, па следниот пат кога вашиот партнер сака да купи нешто, а вие не се согласувате со тоа, видете дали лицето кое се противи на купувањето треба да се откаже од нешто со цел партнерот да ја добие саканата работа …

Ако одговорот е да, испланирајте го вашиот буџет за да видите каква е вистинската ситуација. Ако можете да си го дозволите тоа купување, но вие или вашиот партнер се уште се противите, време е за сериозен разговор. Можеби некој од вас мисли дека купувањето одредени предмети е непотребно губење пари. Зборувајќи за тоа, можете да добиете некоја перспектива и да откриете како да продолжите.

2. Добра кавга за лоша кавга

Кога ќе доживеете голема експлозивна расправија, многу е тешко да се надмине. Би било добро практично да се преиспита оваа расправија заедно. Разговарајте за тоа што не е во ред, преземете одговорност за она што сте го придонеле и разговарајте за тоа како да спречите такви расправии во иднина.

3. Како ги делите домашните работи

Еден од разговорите што треба да ги направи секој пар е како ќе ги поделат домашните работи, како што се ставање алишта во машината и миење садови. Правилната поделба на работите е тајната на долгорочната стабилност во врската и бракот. Редовноста на дискусиите за домашните работи не мора да биде сигнал дека нешто посериозно се случува во вашата врска.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi