37 ПРОЦЕНТИ ОД ЛУЃEТО ГИ ЛАЖАТ СВОИТЕ ПАРТНЕРИ ЗА ОВА: Но, тука не е крајот, СЕ ПРИКРИВААТ и многу повеќе работи!

16 август, 2021
1-ste-fatile-nekogo-vo-ogromna-laga-15-nachini-da-se-spravite-so-ovaa-neprijatna-situacija-kafepauza.mk_-1024x575

Всушност, дури 75 проценти од испитаниците признале дека тоа се лаги и криење на финансиската состојба што на некој начин влијаеле на нивните сегашни или минати односи.

Лажењето е една од најчестите причини зошто луѓето раскинуваат, но во исто време е една од навиките што е најтешко да се искорени.

Една студија објавена во 2013 година покажа дека луѓето ги лажат своите партнери пет пати неделно, па дури и ако не користат лажење, тие ги кријат работите од нив. Сепак, едно се истакна, а тоа е криење на финансиската состојба или работи поврзани со пари.

Во една неодамнешна студија од 2018 година, 37 проценти од луѓето од 2.000 испитаници признале дека некогаш криеле од својот партнер дека купиле нешто, износот на банкарската сметка или сметките од пазарење. Мнозинството, 21 отсто од нив, криеле пари, 20 отсто помали набавки, а 12 отсто од нив ја криеле вистината за банкарската сметка.

Според истата студија, дури 18 проценти од испитаниците рекле дека постојано лажат за својата финансиска состојба, прикривајќи ја својата заработка, но и долговите.

Луѓето ги кријат своите финансии од различни причини

Според истражувањата, не секој има исти причини за криење на финансиите од својот партнер. Некои изјавија дека веруваат дека нивниот паричник треба да остане приватна работа, така што дури и партнерот не треба да има увид во тоа.

Над 20 проценти од нив рекле дека мислат дека нивниот партнер нема да го одобри начинот на кој тие располагаат со парите. И еден од пет луѓе го навеле срамот како причина.

Иако многу луѓе го прават ова, криењето на вашата финансиска состојба од партнерот може сериозно да ѝ наштети на вашата врска.

Всушност, дури 75 проценти од испитаниците признале дека лагите и криењето на финансиската состојба на некој начин влијаеле врз нивните сегашни или минати врски.

Околу 44 проценти рекле дека тоа е вообичаена причина за кавги, 35 проценти велат дека предизвикува недоверба, 13 проценти велат дека на крајот довело до развод или раскинување.

– Во суштина, здравата врска подразбира потполно транспарентна врска помеѓу партнерите – вели Карла Менли, клинички психолог, додавајќи дека ако врската е изградена врз цврста основа на меѓусебна доверба и почит, нема потреба да ги криете парите или финансиите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi