4 грешки во секојдневната рутина за нега на кожа кои допринесуваат до прерано стареење

21 јуни, 2021
Daily_Skin_Care_Routine

Навидум безначајни дневни навики кои поттикнуваат појава на брчки и фини линии.

Кои практики се сметаат за исправни, а кои не се во ред во рутината за нега на кожата? Од една страна, двојното чистење се смета за неопходно, а од друга, како непотребен чекор. Сепак, постојат некои практики кои, без разлика колку години ќе поминат, придонесуваат за постар изглед на кожата и сите експерти се согласуваат за тоа.

Еве неколку грешки во нега на кожата кои предизвикуваат предвремено стареење:

  1. Не користите крема за сончање

Преголема изложеност на сончева светлина без заштита е бр. 1 причина за кафени дамки, брчки и рак на кожа. Сепак, повеќето жени користат креми за сончање само во летните месеци или ја засноваат заштитата на кожата само на кремот SPF15 BB. Всушност, заштитата што ја нудат производите за шминка не е доволна за да се спречи предвременото стареење. Дневната изложеност на сонце, дури и во облачни денови, е одговорна за 80% од знаците на стареење на кожата. Затоа, секојдневната заштита од сонце е најважниот потег против стареење.

  1. Користите марамчиња за да ја отстраните шминката

Освен што е исклучително загадувачка, нивната употреба може да биде штетна и за здравјето на кожата. Повеќето марамчиња за чистење содржат хемикалии и алкохол кои можат да ја иритираат и оставаат кожата сува, дехидрирана и чувствителна. Исто така вреди да се напомене дека марамчињата всушност не ја чистат кожата соодветно. Ова е причината зошто повеќето жени енергично го тријат лицето во обид да ги отстранат остатоците од шминка, со што се поттикнува појавата на брчки. Затоа, потребно е да се користи гел или пена за правилно чистење и целосно отстранување на шминка и нечистотии.

  1. Заборавате да нанесете хидратантна крема

Сите експерти за нега на кожата се согласуваат дека хидратацијата на кожата треба да биде еден од вашите главни приоритети доколку сакате млада кожа. Недоволната употреба на навлажнувачки крем ја прави кожата изгледа дехидрирана и груба. Исто така вреди да се напомене дека брчките како резултат на дехидрација изгледаат подлабоко и поинтензивно. Соодветната хидратација со креми и серуми наутро и навечер се смета за клучна за одржување на еластичноста на кожата.

  1. Прекумерен пилинг

Прекумерниот пилинг може да доведе до иритација на кожата и проблеми со чувствителност на светлина. Честата употреба на пилинзи исто така може да ве лиши од есенцијални природни масла, кои можат да го забават клеточниот метаболизам, да го забрзаат процесот на стареење и да придонесат за постепено разредување на кожата. Пилингот може дури и да направи кожата да изгледа како хартија, бидејќи нејзината заштитна бариера ќе биде целосно уништена и нема да може да ја задржи потребната влага.

Пилинг најдобро се прави 1-2 пати неделно, во зависност од видот на кожата, користејќи благ пилинг или оној со состојки кои вршат хемиски пилинг на кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi