4 корисни трикови кои го скратуваат времето поминато во чистење: Заштедете време и енергија!

4 октомври, 2021
ciscenje-830x0

Чистењето стан или куќа е една од работите што дефинитивно секој треба да ја направи. Како таква, таа е прилично омразена, и ако не го правите тоа редовно, општото чистење одзема многу време.

Затоа триковите и кратенките, кои ќе го скратат времето за чистење, се секогаш добредојдени. Откако ќе се справите со средувањето и ќе ги примените овие совети, задачите како оваа веќе нема да ви бидат тешки.

  1. Фокусирајте се прво на големите работи

Полиците, масите, масичките за кафе, па дури и столчињата преполни со гардероба можат да создадат впечаток дека просторијата е многу понеуредена отколку што всушност е.

Започнете со средување, вратете се на свое место, ставете алишта или машини за миење садови во машината за перење или садови.

Откако ќе се ослободите од целиот неред, ќе ви биде многу полесно да исчистите се.

  1. Чистете соба по соба

Веројатно нема потреба да ги чистите сите простории во вашиот дом одеднаш. Започнете со оние што најмногу ги користите, како што се кујната и бањата, а потоа исчистете ја и дневната соба.

Најкорисен совет за кујната е дека штом подготвите нешто, веднаш отстранете го нередот, и измијте ги садовите или ставете ги во машина за миење садови.

  1. Побарајте помош

Ако немате доволно време, не двоумете се да ангажирате некој што ќе ја исчисти куќата за вас. Ако финансиите се проблем, контактирајте со домаќинството, бидејќи просторот што секој го користи, секој треба да го одржува заедно.

Ако сеуште сакате сами да ставате се во ред, споделете други обврски со вашето семејство, како што се готвење или пазарење.

  1. Направете неколку работи одеднаш

Кога сте заглавени со времето, последното нешто што ви треба е празен од. Затоа е добро да ги правите работите во исто време. На пример, избришете ги подовите во кујната додека се готви ручек или исчистете ја туш кабината додека се туширате.

Комбинирање на повеќе задачи заштедува време.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris