4 НАМИРНИЦИ ЗА СУЗБИВАЊЕ НА АПЕТИТОТ! Бидете сигурни да ги вклучите во вашата дневна рутина!

22 мај, 2021
770371_profimedia0295627105_ls

Овие намирници се сметаат за природен начин за борба против гладот

Вистинскиот пат до посакуваната линија е урамнотежената и редовна исхрана која вклучува храна богата со растителни влакна што го потиснуваат апетитот и помагаат да не посегнете по она што може да му наштети на вашиот стомак.

Овие намирници се сметаат за природен начин за борба против гладот.

Зелен чај

Екстрактот од зелен чај е одлично средство за согорување на маснотиите и намалување на апетитот. Содржи две главни соединенија кои помагаат во процесот на слабеење – кофеин и катехини. Студиите покажуваат дека катехините помагаат и во активирањето на метаболизмот, што е клучно кога имате намера да изгубите тежина.

Пијте 200 до 250 мл зелен чај двапати на ден за ефективни резултати.

Zeleni čaj

Бадеми

Јатките се сметаат за одлична закуска за борба против гладта во ​​попладневните часови. Но, особено би можеле да ви бидат од корист бадемите кои се полни со растителни влакна, тие се богат извор на антиоксиданти, витамин Е и магнезиум. Изедете неколку бадеми кога ќе почувствувате ненадеен наплив на глад.

Bademi

Ѓумбир

Ова растение има неверојатни лековити својства. Го стимулира дигестивниот систем, го ублажува гадењето и го потиснува апетитот. Според студија спроведена во 2012 година, мажите кои конзумирале ѓумбир за време на појадокот се чувствувале сити најмалку три часа по оброкот.

Може да консумирате чај од ѓумбир, па дури и суплементи од ѓумбир по консултација со лекар.

Sok, Napitak, Čaj, Đumbir

Кафе

Поради високата содржина на кофеин, кафето не се смета за добро за здравјето. Но, кога станува збор за губење на тежината, тоа може да биде корисно. Кафето го намалува апетитот, го зголемува согорувањето на калориите и распаѓањето на мастите. Важно е да се има предвид дека ова се однесува на црното кафе, а не на многумина омиленото со млеко и шеќер.

Kafa
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi