Пиете пиво СЕКОЈ ДЕН? Еве што тоа прави на вашиот организам – НЕМА ДА ПОВЕРУВАТЕ

12 мај, 2021
profimedia-0589943730

Пивото е еден од најстарите и најпопуларните алкохолни пијалоци, омилен во целиот свет.

Но, дали сте свесни за неговите ефекти врз здравјето на луѓето? Пивото е богато со протеини и витамин Б. Хмелјта е главната состојка што се користи за подготовка на пиво, содржи флавоноиди и е исто така добар извор на минерали кои играат важна улога во многу метаболички процеси.

1. Пивото го одржува здравјето на бубрезите. Една чаша пиво на ден ја намалува веројатноста за заболување на бубрезите за дури 40 проценти, покажа неодамнешното истражување.

2. Влакната што ги содржи пивото го намалуваат нивото на лош холестерол и го штитат организмот од развој на кардиоваскуларни заболувања.

3. Пивото е богато со витамини Б1, Б2, Б6 и Б12 и секако ги зголемува нивоата на витамини од групата Б. Пивото содржи 30% повеќе витамин Б6 од кој било друг извор, како и голема количина на редок витамин Б12.

Oktobar fest

4. Според друга научна студија, високото ниво на силициум во пивото ги зајакнува коските.

5. Пивото содржи лактофлавин и никотински киселини, компоненти кои го поттикнуваат спиењето и лекуваат несоница.

6. Резултатите од истражувањето потврдуваат дека умерената потрошувачка на пиво го намалува ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 до 60 проценти.

7. Пивото е одличен пијалок за спречување на згрутчување на крвта.

lice, pivo

8. Експертите истакнуваат дека пивото ја подобрува меморијата. Според нив, љубителите на пивото имаат помал ризик од деменција и Алцхајмерова болест.

9. Дневната потрошувачка на пиво позитивно влијае на пигментацијата – кожата изгледа помазно и поубаво.

10. Докажано е дека две чаши пиво на ден значително го намалуваат стресот.

На здравје!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi