Зачувајте ја врската од оваа отровна емоција: Еве како да ја контролирате љубомората

24 мај, 2021
pexels-cottonbro-7351134-690x550

Љубомората е една од оние емоции што е крајно тешко да се контролира.

Малку љубомора е пожелна во врската, бидејќи токму таа ве тера да ја цените и заштитите вашата сакана повеќе. Меѓутоа, кога работите ќе излезат од контрола, тоа може многу лесно да ја уништи вашата врска и да ви го наруши умот. Додуша, не е лесно да се постави граница помеѓу здравата љубомора и онаа што станува токсична.

Ако ѝ дозволите, љубомората може да доминира во вашата врска. Некои од последиците од љубомората се шпионирање на телефонот на вашиот партнер, неконтролиран гнев, физичко малтретирање, неможност да размислувате јасно, како и губење на сопственото „јас“.

Најдобар начин да се ослободите од љубомората е да се свртите назад кон себе, а не кон партнерот. Трошењето енергија во обидот да се контролираат постапките на друга личност е исцрпувачко и на крајот обично е залудно. Не можете да го промените, но можете и самите да се промените. Концентрирајте се да го направите вашиот живот побогат и исполнет, така што нема да ве обземе љубомора затоа што таа ја напушта куќата, а вие не.

Треба да има јасно утврдени граници во секоја врска. Ако има договор меѓу вас да не ги мерите луѓето од спротивниот пол кога сте во јавност, и двајцата треба да се држите до тоа. Ова ќе ви заштеди многу сцени и непријатности. Ако прескокнете да кажете што ви пречи, вашиот партнер може да помисли дека прифаќате одредена форма на неговото однесување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi