5 ЕДНОСТАВНИ ТРИКОВИ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Вториот е КЛУЧЕН, а е најлесен за следење!

14 мај, 2021
profimedia-0319083883

Освен стандардниот прекумерен внес на храна, еден од главните виновници за дебелината е всушност забавениот метаболизам.

Со цел да се направи поголема промена во телото, потребно е да се забрза метаболизмот.

„Главната работа што треба да се направи првенствено заради здравјето и подоцна промените на подобро, е да сториме сè за да го забрзаме истиот метаболизам, а има и неколку докажани трикови што ќе го охрабрат“ – вели нутриционистката Наташа Џукиќ и открива кои се 5-те најважни трикови:

  1. Мали, но чести оброци

Ако вашата теорија е дека јадете добро и издржувате долг период без да чувствувате глад, а потоа, пред спиење, повторно изедете огромен оброк, време е да направите промена. Едноставно, кога ќе почувствувате малку „празнина“ во стомакот, изедете мал оброк и повторете го истото подоцна. Оваа промена ќе спречи појава на силно чувство на глад и со тоа ќе ја намалите потребата да консумирате обилен следен јадење. Покрај тоа, ќе забележите дека циклусот на храна што минува низ вашето тело е значително забрзан.

  1. Побавна потрошувачка на храна

Покрај тоа што помага конечно да се почувствува вистинската сладост од различни вкусови, бавното јадење ви овозможува да достигнете ситост порано, со помалку храна од вообичаеното. Ова е исто така научно докажано, бидејќи хормонот грелин, кој се произведува во стомакот кога стомакот е празен, испраќа порака до мозокот дека ситоста се постигнува само 20 минути по почетокот на оброкот. Затоа, храната треба да се „протега“ подолг период од тој, со цел да се спречи непотребното прејадување.

  1. Салати, риба и морска храна

Салатите се полни со микроелементи, неопходни за одржување на функционирањето на организмот на оптимално ниво. Покрај тоа, тие се полни со растителни влакна и помагаат, фигуративно кажано, да заземат простор во стомакот со многу нискокалорична храна и затоа играат важна улога во скоро секоја успешна диета. Од друга страна, лососот и сардината го контролираат нивото на хормонот лептин, кој е одговорен за забрзување на метаболизмот, затоа оброците базирани на риби се препорачуваат најмалку двапати неделно.

riba
  1. Вежби – или барем смеа

Вежбањето е важно за целосно здравје, па дури и за самото забрзување на метаболизмот. Меѓутоа, ако навистина ви е тешко да направите нешто толку неописливо добро за себе, тогаш барем обидете се да се смеете неколку пати на ден. Звучи несериозно, но навистина е докажано дека енергијата во организмот се зголемува за 20% за време на смеата, како и самиот ритам на срцето.

  1. Најмалку две чаши зелен чај

Вистинската sвезда меѓу храната што го забрзува метаболизмот, а чија ефикасност е докажана одамна, е зелениот чај. Со вежбање, тој прави совршена комбинација, а најмалку две чаши зелен чај на ден ќе ви помогнат да го забрзате метаболизмот и да ги растворите масните наслаги во стомакот. Се препорачува да се подготвува чај на традиционален начин, пред да се купи чај од докажани добавувачи, бидејќи зелениот чај во филтер кеси никогаш не може да обезбеди целосен ефект.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi