5 ИДЕИ ЗА АРАНЖМАН НА БАЛКОН: Со минимално вложување, максимално уживање!

20 април, 2021
5 idei za aranzman na balkon

Направете си дневна дневна соба и уживајте во балконот за време на долгите пролетни и летни денови

Ако сте љубител на отворен простор, не дозволувајте вашиот балкон или тераса да останат неискористени.

Правило број еден оваа пролет е: балконот не е остава, балконот е за уживање!

Луѓето кои живеат во апартмани често користат балкон или тераса како оставата, чајната кујна, бидејќи имаат недостаток на простор. Така, на терасата можете да најдете велосипеди, колички на пазарот, стари чевли, шкаф со алатки … Овие работи немаат место на балконот. Овој дел од станот мора да биде најубав, затоа што е тука за да уживате.

Предлагаме 5 начини да го преуредите балконот со минимални инвестиции:

  1. Сè што ви треба е цвеќе, стол и маса!

Не мора да купувате нови столици или седишта. На постојниот комплет додадете удобни перници, ќебиња за ладни ноќи, ставете килим на подот за да можете да ги стапнете плочките со голи нозе и да ги преместите цветните простории на терасата. На овој начин ќе ја проширите дневната соба, без дополнителни инвестиции. Ќе ви годи вам,а и на цвеќињата во вашата соба!

  1. Малите тераси се чисто богатство – искористете го секој агол.

И мала тераса може да послужи феноменално. Сè што треба да направите е внимателно да го “поправите” мебелот. Наш предлог е да пронајдете дрвени палети (во магацинот има бесплатни градежни материјали), да ги обоите во боја што го штити дрвото, да ги ставите на тераса за да „глумите“ фотелја и маса. Набавете перници и навлаки што лесно можете да ги внесете во куќата во дождливите денови. Додадете новогодишни украси, неколку саксии со сезонско цвеќе и уживајте.

  1. Заштитете ја вашата интимност

Обавезно поставете ја терасата или балконската ограда со трска, што ќе придонесе за романтичен изглед на терасата, но исто така ќе ја зачува и вашата приватност. Можете да купите ролни слама за тераси во магацини со градежни материјали, но и во продавници кои продаваат сè за куќата и градината.

  1. За љубителите на цвеќето, балконот е вистински рај

Засадете цвеќе во секое достапно тенџере, пронајдете лежалка, ставете го во вашиот мал рај и уживајте во него во потполност.

  1. Градинарство во срцето

Дали знаете дека зеленчук и овошје можат да се одгледуваат на терасата? Црешани домати, босилек, ротквица, зелена салата, билки, јагоди, боровинки … На балконот можете да засадите што сакате, наместо цвеќе и да собирате плодови до доцна есен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi