5 ПРИЧИНИ СЕКОЈ ДЕН ДА ЈАДЕТЕ МАСЛИНКИ: Еве како му помагаат на телото да оздраве!

3 август, 2021
46090_masline_ls

Маслинките имаат културно и историски богата традиција. Гестот за пружање на маслиново гранче со милениуми го симболизира мирот меѓу народите. Маслинките исто така претставуваат долговечност, нудејќи му на телото неверојатно здрави придобивки.

Маслинките се одгледуваат илјадници години, а најстарото познато дрво се наоѓа на Крит. Ова дрво е старо 3.000 години и се уште произведува маслинки! Постојат повеќе од 1.000 сорти, од кои најпознати се зелените маслинки Манзанила од Шпанија и Каламата, темно кафеави и црни маслинки од Грција. Маслинките го имаат сето тоа; тие се богати со антиоксиданси, здрави мононезаситени масти и се антиинфламаторни, според Healthline. Тие се одлични за вашето срце, како и за вашето метаболичко здравје.

Еве пет причини зошто треба да јадете по неколку маслинки секој ден:

  1. Маслинките можат да го намалат воспалението и оксидативниот стрес
  2. Поради нивниот состав, тие се вистински мелем за срцето
  3. Може да го намалат ризикот од рак
  4. Помагаат во борбата против настинки и грип
  5. Го заштитуваат црниот дроб