5 ПРИРОДНИ И БЕСПЛАТНИ НАЧИНИ ЗА БОРБА ПРОТИВ АЛЕРГИИТЕ: Доктор објаснува што можеме да сториме за да ги ублажиме симптомите

2 мај, 2021
photodjo

Не чини ништо и едноставно е, а многу помага!

Пролетните алергии се вистинска болка, но експертите велат дека постојат работи што можете да ги направите за да ги ублажите симптомите или да спречите да се влошат.

Секако, поленот ќе „нападне“ веднаш штом излеземе надвор, но тоа не значи дека треба да дозволиме алергиите да го попречуваат нашиот вообичаен живот и секојдневните активности.

Еве што можете да направите за да ги олесните симптомите!

1. Ограничете ја изложеноста на алергени

Излезете надвор, но бидете внимателни кога ги правите домашните задачи. Офталмологот д-р Алистер Локвуд вели дека има периоди од денот кога концентрацијата на полен е најголема.

„За време на топлите денови, поленот ќе биде претежно рано наутро и навечер. Ако можете, организирајте ги своите обврски за да не излегувате баш тогаш. Затворете ги прозорците или проветрете го станот кога е концентрација на полен не понизок “, вели тој.

2. Пресоблечете се веднаш штом ќе се вратите дома

Звучи премногу едноставно, но така е! Можеме да собереме алергени од воздухот и да ги внесеме во куќата, поради што треба веднаш да се пресоблечеме. И чувајте ги чевлите близу до вратата, за да не „влезе“ во станот сè што сте внеле.

3. Измијте се веднаш штом ќе се вратите дома

Измијте ги рацете и лицето добро, за прстите да не ги допираат вашите очи или нос и зголемете го ризикот од алергени. Ако имате време, веднаш истуширајте се.

4. Ако носите леќи …

Подобро е да се носат дневни во текот на сезоната на алергии, кои се фрлаат на крајот од денот, отколку месечни, според д-р Локвуд.

5. Не заборавајте на маската

Корона пандемијата нè навикна да носиме маски, кои можат да ги заштитат носот и устата од алергени. Маската ќе делува како бариера и ќе бидеме позаштитени од вдишување на проблематични честички.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi