5 работи што и се случуваат на жената ако не води љубов подолго време

28 март, 2021
СЕ
 1. Желбата за секс полека исчезнува
  Во случај на сексуален нагон, важи правилото „искористи го или изгуби го“.Луѓето кои со текот на времето се воздржуваат од секс почнуваат да се чувствуваат слабите, а желбата за секс полека исчезнува. Некои од моите клиенти ја опишуваат оваа ситуација со старата изрека „Далеку од вид, далеку од срце“ – објаснува др. Сари Купер, сексуален терапевт.
 1. Вагиналните sидови се релаксираат
  Овој проблем главно ги погодува жените кои влегуваат во менопауза. Ако постарите жени немаат редовен сексуален однос, вагиналните sидови се релаксираат, и ако одлучат повторно да имаат сексуални односи, тоа може да биде многу болно – забележува др. Купер
 1. Влажноста е намалена
  Друг несакан ефект, кој првенствено ги погодува постарите жени, е проблемот со вагинално подмачкување по апстиненција. Заедно со подмачкувањето, постои и проблем на истенчување на wallsидовите на вагината, и двете се резултат на недостаток на хормонот естроген.

Младите жени на возраст од 20 или 30 години ќе имаат многу естроген за да обезбедат овие ткива да останат здрави, еластични и подмачкани за време на апстиненција. Кај жени од, на пример, 60 години, откако естрогенот ќе исчезне, тој не се враќа – рече д-р. Лорен Штрајкер.

24sata
 1. Менструацијата е поболна
  Во отсуство на сексуален однос кај жени, менструалната болка се влошува. Спротивно на популарното верување, сексуалниот однос за време на менструацијата може да ги ублажи грчевите во менструалниот циклус. Матката е мускул, а многу жени за време на оргазмот доживуваат контракции на матката што предизвикува побрза ејакулација. Грчевите се намалуваат, а крвта од менструацијата полесно излегува од телото. Исто така, може да има зголемување на нивото на ендорфин што исто така помага при грчеви во менструацијата – објаснува д-р Роберт Шнајдер.
 1. Постои помал ризик од сексуално преносливи болести
  Не само што ќе го намали ризикот од добивање на некои сексуално преносливи болести, туку и од инфекции на уринарниот тракт. Сексуалниот однос е виновник за зголемување на ризикот од инфекција на уринарниот тракт – објасни др. Страјхер.

Повеќето инфекции на уринарниот тракт се јавуваат во рок од 24 часа по сексуалниот однос, а „Американскиот магазин за семејни лекари“ откри дека „фреквенцијата на сексуален однос е најдобриот показател за тоа кои лица ќе имаат чести инфекции на уринарниот тракт“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris