5 совети за поздрави и поцврсти нокти

7 септември, 2021
profimedia-0494092210-790x527

Без оглед на сезоната, високите температури или студените денови, негуваните нокти се секогаш „ин“ и нивното одржување не мора да биде толку комплицирано како што понекогаш изгледа. За да ги пораснеме долги, цврсти и здрави, важно е да се грижиме соодветно за нив, и можеме да ги одржуваме како во салонот, но дома, со 5 едноставни чекори:

Хидратација

Исто како кога станува збор за нега на кожата на лицето, кога станува збор за кожата околу ноктите, хидратацијата е клучна – внатре и надвор. Кремите за раце, но и маслото за кутикулите – специјализирани масла, но и природни од јојоба – ќе ја негуваат кожата и ноктите.

Мека турпија

Кога зборуваме за турпирање или гребење на ноктите, важно е со што и како. Иако металните или стакленисе многу ефикасни, „помеките“ турпии се најдобри за ноктите, што понежно ќе ги обликуваат врвовите и површината на ноктите и ќе спречат лупење или пукање на ноктите. Исто така, треба да имаме на ум дека секогаш треба да турпијате со долги движења во една насока, а не лево-десно.

Отстранување на лак

Отстранувањето на гел или постојан лак секогаш најдобро се прави професионално во салон, за да не се оштетат ноктите со експериментални обиди, а обичните лакови може да се „отстранат“ дома. И покрај вообичаеното име, отстранувачите на лакови за нокти треба да бидат без ацетон за да бидат што понежни за ноктите.

Лакови за нокти

Во текот на изминатите неколку години, на пазарот се појавија се повеќе лакови за нокти кои не содржат хемикалии кои се штетни за нашето тело и животната средина. Формулите без формалдехид, фталат и толуен стануваат се попопуларни, од очигледни причини, и имаат широк спектар на бои. Бидејќи токсичните состојки во лаковите за нокти можат да предизвикаат вртоглавица, главоболки, па дури и посериозни здравствени проблеми, изборот на нова генерација лакови за нокти кои не содржат токсични хемикалии има корист не само за поздравите нокти, туку и за целото тело.

Исхрана

Малку предвидливо, но здравјето на организмот и неговите одделни делови започнува со здрава исхрана. Пиење вода и намалување на внесот на алкохол, консумирање разновидно и шарено овошје и зеленчук, ореви, јајца, авокадо и сладок компир придонесуваат за раст на здрави и цврсти нокти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi