5 трикови за заштеда: Како паметно да ги користите домашните апарати?

18 јули, 2021
frizider-830x0

Просечно домаќинство има минимум 4 уреди од овој тип

Можеме да кажеме дека енергетската ефикасност и заштедата на пари одат „рака под рака“, затоа ве советуваме како паметно да ги користите домашните апарати и да заштедите повеќе пари домашниот буџет.

1. Не чувајте ги апаратите во режим на мирување. Овој систем, особено со ТВ, троши до 6% електрична енергија по домаќинство. Со други зборови, ако вашиот монитор остане вклучен цела ноќ, ќе потрошите иста количина на енергија како да загреете 6 оброци во микробранова печка.

2. Поставете ги правилно уредите. Оптимално работење и потрошувачка на фрижидери и замрзнувачи се постигнува ако ги поставите овие уреди на најстудено можно место. Ова заштедува до 20% енергија и избегнувајте да го чувате фрижидерот близу до шпоретот. Исто така, не ставајте врели садови во фрижидер веднаш, бидејќи овој уред троши дополнителна енергија за ладење.

3. Покријте ги садовите во кои готвите. Овој навидум едноставен „трик“ може значително да влијае на буџетот на вашиот дом. Заштеда на енергија до 20 проценти.

4. Исклучете ја рерната 10 минути пред крајот на печењето. Истото важи и за шпоретот, но тоа е околу неколку минути. Ова дополнително ќе заштеди електрична енергија, бидејќи рерната ја задржува топлината долго време.

5. Не е само „урбана легенда“ што некои полначи за компјутер или мобилен телефон трошат повеќе кога се вклучуваат нон-стоп. Забележете ја оваа ставка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi