5 ЗЛАТНИ ПРАВИЛА: Излечете ја несоницата на природен начин

1 октомври, 2021
185911_pexels-andrea-piacquadio-3771069_f

Долготрајното отсуство на ноќен сон доведува до намалување на имунитетот и концентрацијата, тешкотии во меморијата, нервоза и депресија, поради што е важно навреме да се третира несоницата.

Забрзаниот и стресен начин на живот прво се одразува на квалитетот на спиењето, што е од витално значење за силен имунитет и добра концентрација.

Едно од најчестите нарушувања на спиењето е несоницата или инсомнијата, од која, според статистичките податоци, жените поретко страдаат од мажи. Ова може да биде затоа што жените практикуваат различни ритуали пред спиење, како што се отстранување на шминка, бања со меурчиња и масажи на лицето што совршено ги подготвуваат за ноќен одмор.

Мажите не се склони кон ритуали и затоа се повеќе подложни на несоница. Роман Бузунов, доктор по медицински науки и претседател на Руското здружение на сомнолози, даде шест едноставни совети, чија примена ќе ви помогне лесно да се ослободите од несоницата.

1. Не спијте во текот на денот

Возрасен човек треба да спие од седум до осум часа, но сето тоа зависи од индивидуалните фактори. Има луѓе на кои им е потребен сон четири до шест часа, но има и такви чиешто тело бара од 10 до 12 часа сон дневно. Дневниот сон е особено дискутабилен бидејќи попладневната дремка, по правило, го скратува ноќниот сон и треба да биде најмалку осум часа пред спиење за да не доведе до несоница. Ако е можно, истиот режим на спиење треба да се следи во работните денови и викендите.

2. Спортувајте

За да спиете здраво, мора да бидете физички уморни. Д-р Бузунов препорачува, во согласност со вашата возраст и здравствена состојба, да го израдувате вашето тело секој ден со скокање со јаже, сквотови, склекови, брзо одење или некоја друга физичка активност што ви одговара. Покрај тоа, редовниот секс значително придонесува за подобар сон, благодарение на хормоните кои се лачат за време на оргазмот.

3. Јадете здраво

Умерената потрошувачка на храна богата со триптофан, како што е соја, сирење, млеко, јогурт и банани, може да помогне во борбата против несоницата. Од друга страна, бидете исклучително внимателни со кафето. Ефектот на кофеинот трае од шест до осум часа, што значи дека кафето треба да се пие во две или три дози дневно и да се заврши најмалку шест часа пред спиење.

4. Седете на сонце

Друг фактор што влијае на биоритамот и квалитетот на спиењето е сончевата светлина. Роман Бузунов препорачува да поминете најмалку еден час и половина дневно на сонце. Ако куќата е темна, таа се компензира со светилки со штедливи светилки од канцеларискиот спектар, бидејќи мозокот ги доживува како сончева светлина. Ова е особено корисно наутро.

5. Одржувајте ја спалната соба правилно

Во спалната соба е пожелно редовно влажно чистење и не треба да има собирачи на прашина како полнети играчки во неа. Ако спалната соба служи и како работен простор, се препорачува да ја избришете прашината и да ја чистите помалку дневно. Редовно менувајте постелнина, која треба да биде со пријатни бои и дезени и изработена од природни материјали. Колку што можете, изолирајте ја спалната соба од звуци и мириси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris