7 едноставни, но моќни вежби за женското здравје: Го забрзуваат метаболизмот, ја ублажуваат болката и го подобруваат сексуалниот живот!

8 август, 2021
200815_shutterstock-223389628_ls

Исклучително е важно за секоја жена да одржува добро здравје на ‘рбетот и карличните органи. Ако жената не обрне внимание на здравјето на ‘рбетот и карлицата, се јавуваат нарушувања на менструалниот циклус, болка, цревни нарушувања и разни болести.

За да бидете здрави и витки, треба да правите 7 многу едноставни вежби секој ден. Нивниот настап трае максимум 15 минути, што значи многу.

Еве што и како да вежбате:

  1. Пеперутка – олеснување на менструалните болки

Ќе ви бидат потребни 3 минути: Седнете на подот спојувајќи ги нозете и повлекувајќи ги кон себе. Држете ги нозете со рацете и ставете ги лактите на внатрешноста на колената. Нежно туркајте ги колената до подот со лактите. Потоа исправете се и „мавтајте“ со колената, како пеперутка со крилја.

  1. Извртување – го подобрува варењето, ги топи маснотиите околу половината, го истегнува ‘рбетот

Седнете на подот. Продолжете ја десната нога и свиткајте ја левата, така што стапалата се потпираат на подот зад колената на десната нога. Со десната и левата рака, обидете се да „достигнете“ што е можно позади грб, свртувајќи се налево. Завртете го целото тело колку што можете повеќе.

Потоа сторете го истото, само во спротивна насока.

  1. Истегнување – спречува целулит, ја ублажува менструалната болка, го зајакнува ‘рбетот, ја подобрува функцијата на јајниците

Седнете на подот и раширете ги нозете колку што можете пошироко. Обидете се да го спуштите челото на едно колено додека ги допирате нозете со рацете. Држете ја оваа позиција 10 секунди, а потоа сторете го истото од другата страна.

  1. Мост – го зајакнува грбот и ја ублажува болката во грбот

Легнете на грб, свиткајте ги нозете во колената, држете ги потпетиците на ширината на рамената. Ставете ги рацете до телото. Подигнете ја карлицата што е можно повисоко, формирајте мост. Држете го вашето тело да се потпира само на нозете, рамената и главата.

  1. Бреза – го подмладува целото тело, го подобрува протокот на крв, го регулира крвниот притисок, ги зајакнува мускулите на грбот и стомакот, спречува проширени вени, хемороиди и гинеколошки заболувања.

Легнете на грб. Поврзете ги нозете и исправете ги, а потоа подигнете ги колку што можете повисоко. Подигнете ја карлицата и задникот нагоре, држете ги со рацете. Направете свеќа потпирајќи се на подот само со рамената и горниот дел од грбот. Останете во таа положба 2 минути, а потоа спуштете се полека.

  1. Абдоминално дишење – спречува згрутчување во карличните органи, ги зајакнува стомачните мускули

Кога вдишувате, вдишете колку што можете повеќе, а потоа задржете го здивот. Потоа, полека издишувајте, „надувајте“ го стомакот и држете колку што можете повеќе.

  1. Опуштање – позитивно влијае на психата, ги смирува телото и духот

Легнете на грб. Повлечете ги нозете свиткани во колената колку што е можно за себе. Прегрнете ги колената со рацете и нежно вртете се напред и назад, одлево кон десно. Без оптоварување, дишете и замавнувајте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi