8/16 ПЛАН ЗА ИСХРАНА: Што да јадете и како да постигнете најдобар ефект! (Мени)

21 април, 2021
233863_shutterstock-128877811_ls

Диетата 8/16 е најпопуларна диета во Светот со причина

Диетата 8/16 се нарекува осумчасовна диета и се заснова на правила промовирани од верски празници како што е Рамазан, каде на верниците им се препорачува да не јадат од изгрејсонце до зајдисонце.

Покрај тоа што поттикнува губење килограми и маснотии, оваа диета е совршена и за менталното здравје.

Голем поборник за оваа диета е Џенифер Анистон која вели дека никогаш не доручкува токму затоа што го почитува повремениот пост или диетата 8/16.

Што е диетата 8/16?

Диетата 8/16 е многу едноставна диета заснована на следниве два принципа:

Јадете нормално 8 часа во текот на денот.

Не јадете ништо 16 часа, дозволено е да пиете само вода, кафе, чај и незасладени пијалоци.

Оваа диета согорува маснотии, ги обновува клетките, поттикнува побрза работа на мозокот.

Како функционира диетата 8/16?

Ако јадете 8 часа, не јадете ништо за другите 16 часа. Најдобриот дел е што не мора да се ограничувате на калории – се додека се храните здраво во тие 8 часа.

Експертите велат дека оваа диета им дава можност на нашите тела да ги преработуваат хранливите материи од храната. И најважните работи: само со оваа диета никогаш не сте гладни!

Кога можам да јадам ако сум на диетата 8/16?

Поголемиот дел од диетата 8/16 всушност се преспива. Кога станувате, не можете да појадувате веднаш, но можете да пиете вода, чај, кафе, лимонада, но без шеќер. Вие ги бирате 8-те часа кога ќе јадете. Може да биде од 11 до 19 часот или од 12 до 20 часот.

Повеќето луѓе го јадат првиот оброк во 12 часот, а потоа ручекот околу 17 часот. Закуски се исто така дозволени.

Што можам да јадам додека сум на оваа диета?

Оваа диета не сугерира да ја ставите целата можна храна во себе во текот на тие 8 часа. Нема претерување ниту во глад ниту во прејадување. Експертите сугерираат дека имате балансирана исхрана секој ден, дека консумирате посно месо, јајца, млечни производи, зеленчук, ореви и мешунки. Ако можете, намалете го внесот на шеќер.

Предлог, мени додека сте на диетата 8/16:

Житарици: Оние како ориз, овес, јачмен, киноа …

Протеини: Месо (говедско и пилешко), риба, јајца, ореви и семиња …

Овошје: Јаболка, банани, бобинки, портокали и круши ….

Зеленчук: Брокулата и лиснатото зеленило (блитва, зелена салата, спанаќ, кељ) се особено добри за добивање доволно влакна. Здрави масти: маслиново масло, кокосово масло, авокадо.

Колку килограми можете да изгубите со диетата 8/16?

Просечното губење на тежината за време на оваа диета е од 7 до 11 килограми во период од 10 недели, со здрава исхрана и вежбање. Овие податоци се според прегледот на 40 различни студии објавени во молекуларна и клеточна ендокринологија, кои откриле дека во просек, некој што тежи нешто повеќе од 90 кг, ќе изгуби 10% од вкупната телесна тежина во период од десет недели.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi