Афтите се честа појава по борбата против Ковид-19, а се лекуваат со овие природни лекови

3 март, 2021
podbel-shutterstock_1730176357-910x607

Инфекцијата со Корона вирусот остава бројни последици врз човечкото тело, а појавата на афти по болеста е честа појава. Олеснете ја болката и непријатноста со природни мелеми

Чај од коприви

Афтите и болните рани во устата ефикасно се лекуваат со природни чаеви кои можете сами да ги подготвите. Земете 2 лажици ситно исецкани  лисја од коприва (Urtica dioca). Ставете го сето ова во 600 гр зовриена вода. Оставете покриено 2 часа. Исцедете го чајот и плакнете ја устата 3 пати на ден. Потоа испијте 100 гр чај. Применете го овој третман минимум 6 дена.

Обвивки од свежа коприва

Ставете добро измиени млади лисја од свежа коприва директно на афтите и чувајте ги 10 минути. Пред употреба, лисјата треба да се потопат во разреден вински оцет за да не се изгори кожата. Применувајте го овој метод 6 дена.

Свеж лист и цвет тусилаго како лек

Три пати во текот на денот, 10 минути, чувајте ги во устата добро измиени, млади, свежи лисја и цвеќиња од тусилаго (Tussilago farfare)

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris