Ако го забележите ова во вашата уста, тогаш постои ризик од срцев удар

26 мај, 2021
rizik od infarkt

Многу фактори на ризик можат да влијаат на појавата на срцев удар – возраст, крвен притисок, холестерол и генетика, велат експертите. Сепак, постои еден помалку очигледен симптом што може да открие дека постои можност да добиете срцев удар. Според резултатите од една студија, подлабокото орално здравје игра голема улога во заштитата на кардиоваскуларното здравје.

Болести на непцата и оштетување на срцето
Резултатите од долгорочната студија беа објавени во „Журнал за периодонтологија“ и ги спроведоа институтот „Форсит“ и Универзитетот „Харвард“. Научниците открија дека станува збор за периодонтитис – сериозно воспаление на непцата што ги уништува меките ткива и коските кои ги поддржуваат нашите заби. Пародонтот може да предизвика губење на забите, здравствени проблеми или да го зголеми ризикот од срцев удар. Научниците од Харвард велат дека луѓето кои имаат пародонтопатија се чини дека припаѓаат на група луѓе кои имаат поголема веројатност да доживеат кардиоваскуларни проблеми.

Лекарите откриле специфична врска помеѓу гингивит и воспалителни процеси во артериите, кои се одговорни за појава на срцеви удари, мозочни удари и други опасни кардиоваскуларни болести. Во студијата беа вклучени 304 возрасни лица, а нивните артерии и усни беа испитани подлабоко на почетокот на студијата и по 4 години. Тринаесет испитаници развиле големи проблеми со срцето, а откако ги контролирале сите други можни фактори, експертите заклучиле дека присуството на пародонтално воспаление може да се смета за главен виновник, пренесува „Ординација.хр“.

„Ова дефинитивно е поврзано со луѓе кои моментално имаат воспалителни процеси во организмот“, рече др. Томас Ван Дајк.

Опасно е да се игнорираат симптомите
Важно е да се нагласи дека луѓето кои доживеале губење на коските во периодот кога имале пародонтална болест, не спаѓаат во оваа ранлива група – само оние чии непца во моментов се воспалени. Научниците веруваат дека воспалителниот процес ги активира клетките кои испраќаат сигнали до ‘рбетниот мозок, а со тоа се активираат воспалителни процеси во артериите.

„Ако сте во возраст кога кардиоваскуларните болести се јавуваат почесто, или веќе ги имате, не треба да ги игнорирате заболувањата на непцата, бидејќи тие го зголемуваат ризикот од срцев удар“, заклучи д-р Ван Дајк, кој ве советува да се консултирате со стоматолог доколку имате какви било потреби.

Постојат неколку знаци на предупредување што можете да проверите дали понекогаш пародонтот може да помине без посебни потешкотии. Многу пациенти не чувствуваат болка, па пародонтот болест останува незабележана. Затоа, потребно е редовно да се следи здравјето на забите и оралната мукоза.

Предупредувачки знаци на пародонтална болест се:

  • крварење на непцата по миење на забите
  • црвена, отечена мукозна мембрана околу забот, непца што се повлекуваат од забот
  • постојан лош здив
  • гној помеѓу забите и непцата
  • заби штоп се нишаат
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi