Ако не сакате да трчате вежбајте во домот: Еве 4 лесни вежби со топка кои ќе ве раздвижат исто како да сте биле надвор!

6 септември, 2021
160450b58257899571ffb8a378812a7e35334b0f

Со текот на времето, слабите мускули доведуваат до грчеви. Значи, ако сакате да одржите добра фигура во подоцнежните години, започнете со вежбање.

Предлагаме вежби со топка. Ги зајакнуваат длабоките постурални мускули и на тој начин го зајакнуваат торзото. Исто така, топката помага да се фокусира вниманието на дразбите од околината. Затоа топката се користи и во рехабилитацијата на моторните способности и интензитетот на атлетските тренинзи.

Склекови

Поставете се во позиција за склекови, потпрете ја десната нога на топката. Движете ја десната нога кон градите, тркалајќи ја топката по земја. Вратете се на почетокот, повторете ја вежбата 12 пати, потоа сменете страна.

Употребата на топката за време на вежбање, исто така, помага да се скршат постојните модели на движења и на тој начин се вклучуваат мускули кои инаку ретко се користат. Во секоја вежба со топка, мора да има мал отпор на телото, кое развива долги потпорни мускули, ги ослободува вообичаените шеми на држење на телото и го елиминира стресот.

Трупот

Легнете на грб, истегнете ги и спојте ги нозете и кренете ги рацете, држејќи ја топката. Подигнете го горниот дел од грбот и ставете ја топката на бутовите. Завртете го полека кон прстите, и назад. Повторете 12 пати двапати.

Колковите

Легнете на грб, свиткајте ги нозете, потпрете ги нозете на земја. Ставете ја топката помеѓу колената и притиснете ја, а истовремено кренете ги колковите нагоре. Продолжете ја левата нога во таа положба, но за да не испадне топката. Држете ги колковите подигнати, спуштете ја левата нога, а потоа продолжете ја десната нога. Направете 12 повторувања двапати.

Стомакот

Легнете на грб, кренете ги нозете и свиткајте се на колената. Притиснете ја топката со нозете, ставете ги рацете зад вашата глава. Исправете ги нозете, држејќи ја топката и кренете ги рамената од земја. Вратете се на почетната позиција, а потоа повторете 12 повторувања двапати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi