АКО САКАТЕ ДА ОСЛАБЕТЕ, ЈАДЕТЕ ЈА ОВАА САЛАТА ШТО ПОЧЕСТО: Ја убива желбата за слатки, го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот!

10 јули, 2021
211311_shutterstock-1448266400_ls

Најголемиот проблем на патот до витка линија се нападите со глад што се случуваат кога ќе се одлучиме за оваа специјална исхрана. За да спречите тоа да се случи, вклучете ја оваа салата во вашата исхрана. Тоа ќе ви помогне да останете сити подолго, но исто така ќе спречи ненадејни напади на глад.

Состојки:

Моркови
Виолетова зелка
Бела ротквица

Подготовката е многу едноставна, изрендајте ги сите состојки, измешајте ги и салатата е подготвена.

Јадете ја неколку пати во текот на денот. Секојпат кога ќе почувствувате потреба за храна, посегнете по оваа салата наместо слатки. Ако вашиот стомак е секогаш исполнет, веројатно нема да имате потреба од храна која дебелее.

Секоја од состојките на салатата содржи голема количина на растворувачки влакна кои го врзуваат холестеролот и после тоа, му помагаат на телото да ги излачува како отпад.

Овој зеленчук содржи железо, потребно за организмот да може да биде активно, а истовремено и доволно хранливи состојки за кои ќе бидете сити.

Кога ќе почнете да ја јадете оваа салата, ќе јадете помалку храна во текот на денот, така што килограмите брзо ќе почнат да исчезнуваат. Со оглед на количината на витамини што ги содржи, тоа исто така ќе помогне во одржувањето на здравјето.