Ако сакате да живеете подолго, треба да ги стекнете овие 4 навики

3 октомври, 2021
Screenshot_3

Дали знаевте дека во некои делови на светот луѓето живеат подолго? Овие области се нарекуваат сини зони. Името прво го користел авторот Ден Бутер, кој во своето истражување ги означил таквите области на картата со сини кругови.

Жителите на сините зони честопати живеат до деведесет, дури и сто години. Покрај долгиот животен век, тие се карактеризираат и со добра физичка форма, како и ментално здравје. Некои од овие области се островот Икарија во Грција, Калифорнија во Соединетите држави, Окинава во Јапонија, полуостровот Никоја во Костарика и Сардинија во Италија.

По долгогодишно истражување на овие области, Бутер заклучи дека сите жители имаат две заеднички работи: добри здравствени навики и социјална вклученост.

Пијте кафе или чај

Луѓето во сините зони наутро пијат до три шолји кафе. Како што одминува денот, тие преминуваат на чај, а после 17 часот на вино. Покрај тоа што помага да се одржи телесната тежина, кафето и чајот го збогатуваат телото со хранливи материи кои го забавуваат стареењето и помагаат да се намали ризикот од хронични заболувања. Пиењето на овие пијалоци се прави во друштво, што изгледа катарзично и релаксирачки.

Појадокот е задолжителен

На нашето тело му треба вода за да ги започне своите процеси, затоа чаша вода треба да биде првото нешто што ќе го внесете веднаш штом ќе се разбудите. Со храната внесуваме гориво за да го започнеме денот и утринскиот оброк треба да биде обилен и разновиден.

Воспоставете утринска рутина за да избегнете стрес

Луѓето во сините зони легнуваат во кревет кога им се спие и се будат без будилник. На овој начин тие го избегнуваат стресот, кој се смета за тивок убиец и прави значителна штета на нашето тело. Воспоставувањето утринска рутина ни помага да бидеме поуспешни и поефикасни, и многу успешни луѓе тврдат дека се будат пред пет наутро и не чувствуваат стрес. Некои истражувања, исто така, покажаа дека луѓето наутро живеат подолго од оние кои имаат навика да истануваат будни до доцна и да го преспијат утрото.

Спијте доволно

Ноќните птици обично не си дозволуваат доволно спиење, имајќи предвид дека на возрасен му се потребни најмалку 6, а идеално 8 часа дневно. Исклучете ги екраните пред спиење, оставете да ве разбуди природната утринска светлина и избегнувајте прекумерна физичка активност пред спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris